Tydzień temu w Sali im. S. Jordana w ratuszu odbyło się zebranie mieszkańców Zakliczyna w którym uczestniczyło około 70 osób, zatem mniej niż wymagane jest w statucie miasta, stąd przewodniczący Kazimierz Ryba rozpoczął obrady w tzw. drugim terminie, bo tylko wtedy podejmowane przez gremium decyzje są prawomocne – rzecz dotyczyła przede wszystkim przyjęcia zaproponowanego przez Zarząd miasta podziału środków budżetowych na rok 2012. Zanim mieszkańcy przegłosowali podział środków budżetowych głos zabrał burmistrz Jerzy Soska. Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn zaprezentował założenia budżetowe i zamierzenia inwestycyjne Gminy Zakliczyn na rok 2012 ze szczególnym akcentem na to, co zamierza się robić w samym Zakliczynie – dane te są upublicznione przez Urząd Miejski w wydanym niedawno raporcie rocznym – o raport ten można pytać w Urzędzie, a ponadto jest do pobrania ze strony Urzędu Miejskiego www.zakliczyn.pl Zamiarem samorządu jest coroczne wydawanie takiego biuletynu w którym pokazywane byłyby osiągnięcia minionego roku i zamierzeń na rok przyszły. Mówiąc o budżecie Jerzy Soska podkreślił, że na inwestycje w roku 2011 Gmina wydała ponad 10 milionów złotych i podobna suma na inwestycje została zaplanowana w tegorocznym budżecie, co stanowi ok. 25 – 27% wartości budżetu Gminy.
Dużym inwestycyjnym wyzwaniem w najbliższym okresie będzie budowa wodociągu w Zakliczynie. Aż dziewięć firm wzięło udział w przetargu na budowę wodociągu w Zakliczynie i kanalizacji na ul. Różanej, a rozpiętość ofert zawierała się w kwotach od 3 mln 600 tys. zł do ponad 7 milionów. Regułą przetargową jest to, że jeśli oferta spełnia kryteria to wybiera się najtańszą ofertę – tak też było w tym przypadku. Realizacja wodociągu zaplanowana jest na rok 2012 – 2013, a pierwsze prace powinny ruszyć w lipcu bieżącego roku. Trzeba mieć świadomość, że Zakliczyn podczas tej inwestycji będzie rozkopany. Burmistrz zachęcał mieszkańców do zapoznania się z aktualną dokumentacją wodociągową u inspektor Honoraty Kafel, prosił mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość by prace przebiegały sprawnie obiecując, że będzie informacja o tym w którym kwartale miasta kiedy jakie prace będą realizowane. Dokończenie prac związanych z wodociągowaniem i kanalizacją umożliwi podjęcie innych działań takich jak na przykład rewitalizacja Rynku, budowa parkingów, itd. W tym roku zostanie dokończone asfaltowanie ulicy Łęgi, a w całej Gminie planuje się położyć dywanik asfaltowy na drogach gminnych o długości ok. 10 km w dużej mierze dzięki uzyskaniu środków powodziowych. W Zakliczynie stałymi tematami drogowymi są: ulice Łęgi, Polna, Ogrodowa, Zielona - mówił Burmistrz i apelował o chwilę cierpliwości jeszcze – najpierw trzeba przejść z wodociągiem. Rozpoczęły się natomiast prace przy budowie placu zabaw obok „Orlika” z udziałem środków pozyskanych z zewnątrz – plac ma być gotowy niebawem. Z grantu edukacyjnego powstaną miejsca rekreacyjne dla dzieci przy zakliczyńskich szkołach (ul. Malczewskiego i w Rynku). W planach budżetu Gminy jest budowa parkingu przy cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, termomodernizacja remizy OSP, wspólnie ze Starostwem dokończenie budowy chodnika na ul. Ruchu Oporu. Rozstrzygnięty został przetarg na budowę strefy ekonomicznej w Zakliczynie w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” przy okazji czego jest szansa na budowę chodnika przy ul. Grabina od szkoły po drogę do NZOZ pani Maruszak.
Podział środków budżetowych miasta Zakliczyn według następujących punktów
- zakup gruntu pod parking przy cmentarzu parafialnym – 25 tys. zł - wykonanie fragmentu chodnika przy ul. Sobieskiego – 3 tys. zł
- żwirowanie drogi i budowa mostku między ul. Ofiar Katynia a 19 stycznia (koło Domu Nauczyciela i Zielonej świetlicy) – 5 500 zł
- rezerwa na wydatki bieżące i naprawy drogowe – 7 tys. zł
- prowizja Przewodniczącego Miasta - 4 500 zł
został przyjęty w głosowaniu przez Zebranie Miejskie.
Inspektor Krystyna Krupska przedstawiła studium zagospodarowania przestrzennego dla Zakliczyna. Emocje wzbudziły kwestie inwestycji przemysłowych w okolicy ul. Grabina w szczególności planów inwestycyjnych właściciela firmy Łęg – bud. Mieszkańcy zgłaszali zastrzeżenia do faktu, że studium przewiduje budowę tylko koło ulicy Ogrodowej a już nie na przestrzeni od ul. Kamieniec do Łukówki. Zarówno inspektor Krupska jak i inni przedstawiciele samorządu tłumaczyli że wynika to z zastrzeżeń konserwatorskich, a nie dobrej czy złej woli wykonawców Studium. Na koniec poruszono sprawę remontu i lokalizacji Zakliczyńskiej Izby Pamiątek Regionalnych.