W ostatnim czasie docierały do opinii publicznej Regionu Tarnowskiego informacje o konieczności wypłaty odszkodowań za nieruchomości, które dotąd były jego własnością Powiatu Tarnowskiego, m.in. dotyczy to obiektów Domu Pomocy Społecznej w Stróżach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze. Dzięki uprzejmości radnego Rady Powiatu Tarnowskiego Dawida Chrobaka otrzymaliśmy tekst Rezolucji jaką RPT przyjęła w sprawie wypłaty ze środków budżetu Powiatu Tarnowskiego odszkodowań byłym właścicielom nieruchomości ziemskich. Rezolucja Nr 9.2013 została przyjęta przez Radę Powiatu Tarnowskiego w dniu 30 października 2013 roku.
REZOLUCJA
RADY POWIATU TARNOWSKIEGO
w sprawie wypłaty ze środków budżetu Powiatu Tarnowskiego odszkodowań byłym właścicielom nieruchomości ziemskich bezprawnie znacjonalizowanych przez komunistyczne władze PRL na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej
Rada Powiatu Tarnowskiego wyraża swoje zaniepokojenie koniecznością wypłaty z budżetu Powiatu Tarnowskiego odszkodowań byłym właścicielom nieruchomości ziemskich bezprawnie znacjonalizowanych przez komunistyczne władze PRL na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Bezspornym jest, iż majątek zagrabiony po II wojnie światowej przez komunistyczne państwo trzeba zwracać prawowitym właścicielom. Należy pamiętać o tym, że wykonywanie reformy rolnej w sposób wskazany w przywołanym powyżej dekrecie PKWN następowało z rażącym naruszeniem obowiązujących przepisów, które nakazywały m.in. usunięcie właścicieli przejmowanych majątków w ciągu trzech dni poza teren powiatu, co uniemożliwiało im zabranie rzeczy niepodlegających zajęciu. Dopiero obalenie systemu komunistycznego dokonane w 1989 r. otworzyło możliwość dochodzenia przez właścicieli lub ich spadkobierców roszczeń majątkowych związanych z bezprawiem dokonanym przed niemal pół wiekiem. Proces wypłaty odszkodowań lub zwrotu majątków nie może jednak odbywać się kosztem niczemu nie winnych samorządów, które muszą teraz drogo płacić za bezprawne działania władz PRL.
W związku z roszczeniami byłych właścicieli Powiatowi Tarnowskiemu grozi finansowa katastrofa wskutek konieczności wypłaty odszkodowań za nieruchomości, które dotąd były jego własnością tj. budynku Domu Pomocy Społecznej w Stróżach i budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze. Aktualnie toczą się również postępowania o zwrot innych nieruchomości należących do Powiatu, na których zlokalizowane są m.in. powiatowe szkoły ponadgimnazjalne. Brak środków na wypłatę odszkodowań może spowodować, że Powiat Tarnowski będzie zmuszony zaciągnąć kredyty na sfinansowanie tych roszczeń oraz zaniechać wszelkich inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców powiatu. W przypadku braku możliwości pozyskania środków zewnętrznych na wypłatę odszkodowań Powiat może być zmuszony do zwrotu tych nieruchomości i zaniechania realizacji części zadań wynikających z ustawy
o samorządzie powiatowym.
Mając na uwadze powyższe Rada Powiatu Tarnowskiego uznaje za konieczne i uzasadnione podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie zmiany ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 216 z późn. zm.) polegającej na nowelizacji ww. ustawy i przyznaniu z Funduszu Reprywatyzacji środków na wsparcie także dla jednostek samorządu terytorialnego, które zmuszane są wypłacać odszkodowania byłym właścicielom nieruchomości ziemskich bezprawnie znacjonalizowanych na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Za istotną inicjatywę Rada Powiatu Tarnowskiego uznaje uchwałę Senatu RP z dnia 3 października br. w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która dotyczy tzw. Dekretów Bieruta i odnosi się do podobnych problemów własnościowych w Warszawie. Liczymy, że mimo trudnej sytuacji budżetu Państwa nasze postulaty zostaną w Parlamencie Rzeczpospolitej potraktowane poważnie a roszczenia właścicieli i ich spadkobierców będą zaspokojone, podobnie jak w przypadku Warszawy, z wymienionego wyżej Funduszu Reprywatyzacyjnego.
Rezolucję kierujemy na ręce premiera Donalda Tuska oraz dysponenta Funduszu Reprywatyzacyjnego, czyli ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego oraz do wiadomości parlamentarzystów Ziemi Tarnowskiej.
/-/
Przewodniczący Rady Zbigniew Karciński
UZASADNIENIE
W związku z roszczeniami byłych właścicieli nieruchomości ziemskich bezprawnie znacjonalizowanych przez komunistyczne władze PRL na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, Powiatowi Tarnowskiemu grozi finansowa katastrofa. Wskutek roszczeń odszkodowawczych za nieruchomości, które dotąd były jego własnością tj. budynku Domu Pomocy Społecznej w Stróżach i budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze, Powiat Tarnowski zobowiązany jest wypłacić odszkodowania ze środków własnych. Aktualnie toczą się również postępowania o zwrot innych nieruchomości należących do Powiatu, na których zlokalizowane są m.in. powiatowe szkoły ponadgimnazjalne, domy pomocy społecznej. Brak środków na wypłatę odszkodowań może spowodować, że Powiat Tarnowski będzie zmuszony zaciągnąć kredyty na sfinansowanie tych roszczeń oraz zaniechać wszelkich inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców powiatu. W przypadku braku możliwości pozyskania środków zewnętrznych na wypłatę odszkodowań Powiat może być zmuszony do zwrotu tych nieruchomości i zaniechania realizacji części zadań wynikających z ustawy o samorządzie powiatowym.
Mając na uwadze powyższe Rada Powiatu Tarnowskiego wnioskuje o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie zmiany ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 216 z późn. zm.) polegającej na nowelizacji ww. ustawy i przyznanie z Funduszu Reprywatyzacji środków na wsparcie także dla jednostek samorządu terytorialnego, które zmuszane są wypłacać odszkodowania byłym właścicielom nieruchomości ziemskich bezprawnie znacjonalizowanych na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Wobec powyższych argumentów podjęcie przedmiotowej rezolucji jest uzasadnione i konieczne.