Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_11listopad14_DSC_0258.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_2013_herb_miasta_i_gminy_zakliczyn.jpgDobiegł końca 2014 rok. Dla jednych było to rok zwieńczony sukcesem, dla innych rokiem jak wiele innych; ani lepszym, ani gorszym, dla jeszcze innych był rokiem zakończonym porażką i rozczarowaniem. Mamy już 2015 rok, który z pewnością przyniesie wiele nowego, bo też rok który już jest za nami wprowadził wiele nowości. Proponuję czytelnikom zestawienie nazwisk popularnych postaci na lokalnej, zakliczyńskiej scenie społecznej w kategoriach: sukces i porażka. Dziś proponuję zestawienie w kategorii sukces. Jeśli uważacie, że kogoś pominąłem, to proszę mi o tym przypomnieć – postaram się uzupełnić ranking.

Ludzie Sukcesu 2014 roku - ranking Zakliczyninfo;

b_250_100_16777215_00_images_2014_Dawid_Chrobak_Burmistrz.jpgDawid Chrobak – w wieku 33 lat zostaje najmłodszym, powojennym burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn. To osobisty, bardzo wielki sukces młodego polityka, którego kariera rozwija się z konsekwencją godną podziwu. Wielu już teraz wróży Dawidowi Chrobakowi w niedalekiej przyszłości pewne miejsce w sejmowych ławach, a za jakiś czas kto wie czy nie ministerialny garnitur. To przekonanie wynika z tego, że Dawid Chrobak znany jest kierownictwu PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim włącznie, ponadto ma bardzo dobre relacje z kandydatem na prezydenta RP Andrzejem Dudą. Nowy Burmistrz na te wróżby odpowiada zdecydowanie: „Nie po to wyborcy obdarzyli mnie zaufaniem i wybrali na urząd burmistrza, abym miał to zaufanie zawieść. Nigdzie się nie wybieram – chcę godnie wypełnić powierzony mi społeczny mandat”.

b_250_100_16777215_00_images_2014_Adam_Czaplak.jpgAdam Czaplak – popularny zakliczyński lekarz weterynarii jakiś czas temu postanowił odpocząć od lokalnej polityki. Wilka ciągnie do lasu – chciałoby się zawołać, gdy ponad rok temu dowiedziałem się, że Adam Czaplak został członkiem Prezydium Zarządu Powiatowego PSL, bo to zwiastowało że wystartuje w wyborach. Pozostawało pytanie – w jakich wyborach. Niektórzy sądzili, że PSL wystawi kandydaturę Czaplaka na burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn i swego czasu taka wersja krążyła po zakliczyńskim rynku. Ostatecznie Adam Czaplak stanął na czele ludowej listy do Rady Powiatu Tarnowskiego i wrócił do samorządu powiatowego sprawiając, że PSL odniósł w listopadowych wyborach spektakularny sukces wprowadzając po raz pierwszy z gminy Zakliczyn dwóch radnych.

b_250_100_16777215_00_images_2014_Kazimierz_Korman.jpgKazimierz Korman – typ niezatapialnego, niezależnie od panującej koniunktury, polityka. Czy wiatry polityczne sprzyjają, czy też są odrobinę przeciwne, pan Kazimierz zawsze wypływa na wierzch – chciałoby się rzec. Po zakończeniu kariery naczelnika, wójta i ostatecznie burmistrza Miasta i Gminy Kazimierz Korman nie założył emeryckich kapci lecz postanowił zafundować sobie miękkie lądowanie na powiatowym podwórku politycznym (tak było 4 lata temu). Po różnych perypetiach, w tym odejściu z klubu radnych PSL i kuszeniu go by wystartował z listy Mieczysława Krasa, ostatecznie udało mu się wstrzelić na 5 miejsce listy PSL-u do Powiatu. Wybory te na swojej liście wygrał, a że jedynka (Adam Czaplak) był skromniejszy o 5 głosów, to obaj zameldowali się w Radzie Powiatu. W nagrodę Korman objął funkcję przewodniczącego Komisji Planowania i Budżetu Rady Powiatu Tarnowskiego.  

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_jula_0000.jpgJulia Bagińska - uczennica Szkoły Podstawowej w Stróżach oraz Szkoły Muzycznej w Domosławicach konsekwentnie rozwija swoją artystyczną karierę. Do wygrywania festiwali o regionalnej randze zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Julka stała się gwiazdą 10. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty podczas którego wystąpiła w duecie z Anną Rusowicz. Jako laureatka Festiwalu była zapraszana i  koncertowała w wielu miastach Polski oraz za granicą w Czechach i Austrii. Julka występowała w audycjach radiowych i telewizyjnych i rzecz normalna ma wielu znajomych wśród polskich gwiazd estrady.  

b_250_100_16777215_00_images_2014_agata_i_janusz.JPGJanusz Cierlik i Agata Nadolnik - twórcy, scenarzyści, reżyserzy i opiekunowie Zespołu Folklorystycznego "Gwoździec" odnoszącego pasma sukcesów na festiwalach i przeglądach folklorystycznych o randze regionalnej i krajowej. Działalność pani Agaty i pana Janusza dostrzeżona została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - oboje odebrali podczas jubileuszowego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek” ministerialne odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej".    

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_e_nijak.jpgEwa Nijak -  nauczycielka oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach założonego w marcu 2012 roku. Stowarzyszenie przejęło wówczas od Gminy Zakliczyn prowadzenie tamtejszej Szkoły Podstawowej i radzi sobie z prowadzeniem placówki bardzo dobrze pozyskując dodatkowe środki na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej. W listopadzie Ewa Nijak skutecznie w barwach PiS powalczyła w wyborach samorządowych o mandat radnej Rady Miejskiej pokonując w sposób zdecydowany faworytkę PSL Zofię Pawłowską – emerytowaną pracownice Urzędu Miejskiego i założycielkę Koła Gospodyń "Wróblowianki".

b_250_100_16777215_00_images_2014_D_matura.jpgDawid Matura – młody, niezwykle pracowity i poukładany człowiek z Wesołowa, który konsekwentnie dąży do osiągnięcia profesjonalnego, zawodowego poziomu w swojej ukochanej dyscyplinie sportowej – żużlu. Karierę rozpoczyna jako junior związany z trzykrotnym drużynowym mistrzem Polski – Unią Tarnów. W 2014 roku startował na torach żużlowych w Rzeszowie, Krośnie, Krakowie, Opolu, Rybniku, Bydgoszczy, Lublinie, Daugavpils na Łotwie i Debreczynie na Węgrzech. Podczas wyścigu w Opolu wygrał wyścig, przywożąc za plecami aktualnego wicemistrza Europy juniorów, Kacpra Worynę. Kolejny pamiętny turniej odbył się w Tarnowie, gdzie 12 czerwca zajął z drużyną III miejsce w turnieju Młodzieżowej Ligi Południowej.   

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_a_moj.jpgAnna Moj – nie tylko ceniona Pani Nauczyciel Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, ale też „etatowa radna”; najpierw Rady Gminy a obecnie Rady Miejskiej w Zakliczynie. W wyborach samorządowych nikt nie miał odwagi stanąć w szranki wyborcze z Anna Moj w okręgu wyborczym obejmującym miejscowości Jamna, Dzierżaniny i Paleśnica i jako jedyna kandydatka już przed 16 listopada 2014 roku wiedziała pani Ania, że po raz kolejny (czwarty raz z rzędu) zasiadać będzie w gminnym parlamencie. 1 grudnia okazało się, że w obecnej kadencji kierować będzie pracami  Rady Miejskiej jako przewodnicząca. Nie jest to jakaś szczególna sensacja, bowiem Anna Moj już w kadencji 1998 – 2002 typowana była na szefową Rady Gminy w Zakliczynie.

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_wypasek_z.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_46_R_Okoski.jpgRyszard Okoński i Zdzisław Wypasek – to sukces w kategorii wielkich powrotów do Rady Miejskiej po jednokadencyjnej przerwie. Cztery lata temu Ryszard Okoński nie kandydował do Rady, natomiast Zdzisław Wypasek dość nieoczekiwanie wówczas wybory przegrał. W ubiegłorocznych wyborach Ryszard Okoński w bezdyskusyjny sposób zapewnił sobie mandat z miejskiego okręgu wyborczego nr 14, natomiast Zdzisław Wypasek w Faściszowej pogodził obie konkurentki tocząc szczególnie pasjonujący pojedynek z kandydatką z PiS.

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_M_karkowski.jpgMaciej Krakowski i Paulina Siemińska – to sukces w kategorii młodzi w Radzie Miejskiej. 25 – letni Maciej Krakowski ze Stróż jest obecnie najmłodszym radnym Rady Miejskiej w Zakliczynie i przewodniczącym Komisji Ładu i Porządku Publicznego Rady. W wyborach Krakowski pokonał w swoim okręgu faworyta PSL, wieloletniego radnego Janusza Jaszczura. Paulina Siemińska z kolei zdetronizowała „wiecznie” piastującego mandat radnego Edwarda Mietłę. Oboje mają szansę na to, żeby poprzez działalność społeczną stać się popularnymi postaciami lokalnej polityki.

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_e_stepek.JPGEugeniusz Stępek - sołtys Wróblowic został wybrany najlepszym sołtysem Powiatu Tarnowskiego 2014 roku. Tytuł pan Eugeniusz odebrał z rąk Starosty Tarnowskiego podczas Dożynek Powiatowych w Ciężkowicach. Eugeniusz Stępek "rządzi" Wróblowicami już 45 lat i nikt w tej kategorii równać się z nim nie może w Gminie Zakliczyn, a i w skali kraju ma niewielu konkurentów. Sołtys Wróblowic jest też Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie/ oddział w Zakliczynie, strażakiem oraz działaczem organizacji rolniczych.

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_r_ogrek.JPGRobert Ogórek - w naszym zestawieniu pojawia się kolejny sołtys, tym razem inżynier z Rudy Kameralnej, który był animatorem wielu niekonwencjonalnych przedsięwzięć w w swojej miejscowości, dzięki czemu został dostrzeżony na arenie wojewódzkiej. W konkursie organizowanym przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów pod patronatem Marszałka Małopolski na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego roku 2014 Robert Ogórek zajął 4 miejsce - najlepsze jakie dotąd w tym konkursie zajął przedstawiciel naszej Gminy.  

b_250_100_16777215_00_images_2014_46_u_osko.jpgUrszula Łośko i Irena Kusion – to z kolei sukces w kategorii największej niespodzianki. Urszula  Łośko w okręgu wyborczym Charzewice – Faliszewice w przedwyborczych typowaniach nie uchodziła za faworytkę mając za konkurentkę Katarzynę Rubiś mocno wspieraną przez sołtysa Charzewic i tutejszą straż pożarną oraz Mariana Skwarłę – doświadczonego samorządowca i prezesa straży pożarnej z Faliszewic. Wyborcy w miarę równo rozdzielali w tym okręgu głosy, ale to kandydatka z listy PiS i działaczka Grupy Regionalnej Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” otrzymała ostatecznie najwięcej głosów i mandat radnej Rady Miejskiej.  Irena Kusion - nauczycielka Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie z Filipowic najpierw typowana była jako kandydatka do Rady Miejskiej w Zakliczynie. Ostatecznie pani Irena znalazła się na 8 miejscu na liście PiS do Rady Powiatu Tarnowskiegb_250_100_16777215_00_images_2014_46_m_zabinski.JPGo. Liderzy listy oprócz tego że osiągnęli bardzo dobry wynik w wyborach do Rady Powiatu to jeszcze wyborcy powierzyli im funkcje burmistrza (Dawid Chrobak) i wójta (Józef Knapik), w ten sposób otwierając kandydatce z ósmego miejsca na liście, miejsce w Radzie Powiatu Tarnowskiego. Takim obrotem sprawy chyba najbardziej zaskoczona była sama Irena Kusion.

Marek Żabiński – prezes Stowarzyszenia „Sokół” w Zakliczynie. Od lat wiadomo, że Gmina Zakliczyn jest liderem w zakresie aktywności społecznej w kategorii organizacji pozarządowych. Na terenie gminy Zakliczyn działa ponad 30 stowarzyszeń aktywnych w takich obszarach jak pomoc społeczna, aktywizacja środowisk lokalnych, sport, ochotnicze straże, turystyka i kultura. W roku 2014 przebojem do elity aktywnych organizacji pozarządowych wdarło się Stowarzyszenie „Sokół” propagujące aktywny wypoczynek ze szczególnym uwzględnieniem turystyki rowerowej. 2014 rok „Sokół” rozpoczął od organizacji 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zakliczynie, 1 sierpnia pod egidą „Sokoła” odbył się I Zakliczyński Triathlon Turystyczny, a 9 listopada wznowiony po kilku latach przerwy Uliczny Bieg Niepodległości.   

 

         

  

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.