Logo 2
 
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera insygia.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera insygia.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera uroczysta.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera uroczysta.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i mieta.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i mieta.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera wojnicki.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera wojnicki.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i czegledi.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i czegledi.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i krzyak.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/kuzera i krzyak.jpg'
kuzera insygia.jpgkuzera uroczysta.jpgW Zakliczyńskim Saloniku Politycznym witam panią Władysławę Kuzerę - przewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie. Tak sobie szybko liczę i wychodzi mi na to, że jest Pani osobą najdłużej sprawującą tą funkcję w naszej Gminie po 1989 roku. Czy może Pani przybliżyć nam swoją samorządową karierę ?

Witam pana, panie Dyrektorze, witam Internautów. Rzeczywiście jestem osobą nie tylko najdłużej sprawującą funkcję przewodniczącej Rady Gminy - a obecnie Rady Miejskiej - ale też mającą najdłuższy staż w roli radnej, bo od roku 1986 do chwili obecnej z przerwą przypadającą na kadencję w latach 1989 - 1994. W latach 1994 - 2002 pełniłam w Radzie funkcję przewodniczącej Komisji Rolnictwa. Przewodniczącą Rady Gminnej, która od 2006 roku jest Radą Miejską, jestem nieprzerwanie od kwietnia 2002 roku. Jestem piątą osobą, która pełni tą funkcję po roku 1989.

W Saloniku portalu zakliczyninfo możliwość zadawania pytań gościom mają też internauci. Jak dotąd z tej możliwości korzysta Maria Dudek z Zakliczyna, oto jej pierwsze  pytanie: na czym polega specyfika Pani pracy, jakie obowiązki spoczywają na Przewodniczącej Rady Miejskiej ?

Ustawa o samorządzie gminnym w artykule 19 ustęp 2 mówi, że zdaniem przewodniczącej jest wyłącznie organizowanie pracy Rady oraz prowadzenie obrad Rady. Statut Gminy rozwija to, wyliczając, że przewodniczący zwołuje sesje Rady, przewodniczy obradom, kieruje obsługą kancelaryjną posiedzeń Rady, zarządza i przeprowadza głosowanie nad projektami uchwał, podpisuje uchwały Rady, czuwa nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu oraz reprezentuje Radę.

kuzera i mieta.jpgJeszcze jedno pytanie Marysi: do wyłącznej właściwości Rady Gminy należy m.in. uchwalanie budżetu Gminy. Jakimi przesłankami kieruje się Rada przy uchwalaniu budżetu? Na które inwestycje Gmina przeznacza  najwięcej pieniędzy?

Na początku każdej kadencji Rada uchwala "Kierunki rozwoju Gminy" na daną kadencję zawierające zadania, które Gmina chciałaby zrealizować w miarę możliwości finansowych i to jest podstawą do opracowania budżetu na poszczególne lata. Priorytetowe zadania w "Kierunkach rozwoju" to oświata, ochrona środowiska i drogownictwo. W tych dziedzinach wykonuje się najwięcej inwestycji.

Na ostatniej sesji otrzymali Państwo od Burmistrza projekt budżetu Gminy na 2010 rok. Proszę przybliżyć czytelnikom ogólne założenia tego dokumentu; czy to jest dobry projekt, czy też Pani zdaniem Rada Miejska dokona zmian w jego kształcie ?

Projekt budżetu na 2010 rok opracowany przez Burmistrza jest na miarę możliwości finansowych Gminy i nie jest w stanie spełnić wszystkich oczekiwań mieszkańców, jakby sobie tego życzyli radni. Projekt ten po stronie dochodów opiewa na kwotę 27 milionów 455 tysięcy złotych, w tym z tytułu podatków i opłat od osób fizycznych - czyli mieszkańców naszej Gminy - to suma 1 milion 196 tysięcy złotych. Po stronie wydatków jest to kwota 32 milionów 227 tysięcy złotych, z tego wydatki bieżące na funkcjonowanie instytucji gminnych to kwota 25 milionów 973 tysiące złotych, a wydatki majątkowe to 6 milionów 254 tysiące złotych - podaję kwoty w zaokrągleniu. W Wydatkach majątkowych najpoważniejszą pozycję, bo aż 4 miliony 110 tysięcy złotych, stanowi rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Zakliczynie. Ta inwestycja jest koniecznością, ponieważ bez rozbudowy oczyszczalni nie można  już podłączać nowych kolektorów, a na ich budowę są opracowane dokumentacje. Drugi poważny wydatek, to budowa trybun przy stadionie gminnym w Zakliczynie, na którą to inwestycję można wykorzystać dotację w kwocie 500 tysięcy złotych i trudno z takiej pomocy nie skorzystać. Znaczące kwoty Gmina zadeklarowała wcześniej na budowę ronda w Roztoce (240 tysięcy złotych) i modernizację drogi wojewódzkiej nr 980 relacji Jurków - Biecz. Powinno to poprawić stan bezpieczeństwa na drogach, tak samo jak budowane przy 50% udziale Gminy chodniki przy drogach wojewódzkich i powiatowych. Niskie są kwoty na asfaltowanie dróg gminnych. Wielką niewiadomą jest sprawa wodociągowania Gwoźdźca, bo jeżeli wniosek o dotację zostanie załatwiony pozytywnie, to trzeba będzie tą inwestycję realizować, a wtedy zwiększy się zadłużenie Gminy. Myślę, że przedłożony projekt budżetu zostanie przyjęty przez Radę bez większych zmian.

kuzera wojnicki.jpgDobrą praktyką są cotygodniowe, środowe dyżury Przewodniczącej Rady w Urzędzie Miejskim. Kto i z jakimi sprawami przychodzi do Władysławy Kuzery - przewodniczącej ?

W czasie środowych dyżurów nie przychodzi do Przewodniczącej zbyt wiele osób, a poruszane sprawy dotyczą remontów dróg gminnych lub przejmowania dróg prywatnych na drogi gminne. W czasie dyżurów omawiam z Burmistrzem terminy i tematy sesji, podpisuję podjęte uchwały, przeglądam protokoły z sesji.

Przez te kilkanaście lat sprawowania funkcji w samorządzie współpracowała Pani z kilkudziesięcioma (jeśli nie ponad setką) radnych i pracowników samorządu. Gdyby miała Pani wymieni kilka nazwisk osób, które Pani zdaniem odegrały (bądź odgrywają nadal) rolę szczególną w Gminie Zakliczyn; kto by to był i dlaczego ?

Wybaczy Pan, że nie będę wymieniać nazwisk, by nie robić komuś reklamy, czy antyreklamy. Powiem tak: dobry radny to taki człowiek, który dobrze zna problemy całej Gminy i w głosowaniach odpowiedzialnie podejmuje obiektywne decyzje nie tylko w interesie swojego środowiska, czy zawodu. Przykładem radnego godnego naśladowania był śp. Tadeusz Świerczek z Faliszewic, który zabierał głos nie po to by zwrócić na siebie uwagę, ale mówił krótko jak mądrze rozwiązać dany problem. Jeżeli chodzi o pracowników samorządowych, to powinni być ludzie kompetentni, dobrze znający obowiązujące przepisy, bezwzględnie uczciwi, odpowiedzialni, łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi, mający wizję rozwoju Gminy - i takich ludzi, na szczęście, ma Gmina Zakliczyn.

Jest Pani jedną z liderek gminnych struktur PSL. Jaką rolę odgrywa w pani działalności publicznej przynależność do Polskiego Stronnictwa Ludowego ?

Daje mi poczucie akceptacji mojej działalności publicznej.

Proszę wymienić kilka, Pani zdaniem, najważniejszych osiągnięć samorządu Gminy Zakliczyn ?

kuzera i czegledi.jpgkuzera i krzyak.jpgOsiągnięć jest bardzo dużo, chociaż mieszkańcy czasem nie chcą tego zauważać. Zwracają na to uwagę zwłaszcza ci ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj po dłuższej nieobecności. Dobry jest stan bazy oświatowej: wyremontowane budynki szkolne, nowe hale sportowe przy szkołach. Zawsze są jakieś życzenia, co dobrze świadczy o dyrektorach szkół, ale bez ich spełnienia placówki mogą dobrze funkcjonować. W Zakliczynie też wiele się zmieniło: wyremontowany ratusz, plac autobusowy, budynki szkoły, Urzędu Miejskiego i Ośrodka Zdrowia, dokończona budowa hali sportowej przy stadionie w Zakliczynie, wybudowane rondo, doprowadzona magistrala wodociągowa. W Gminie wybudowane dwie oczyszczalnie ścieków i skanalizowana część miejscowości, wyasfaltowane wiele kilometrów dróg gminnych, wykonane chodniki przy drogach powiatowych i wojewódzkich, wybudowane remizy strażackie i zakupione samochody dla jednostek OSP.

Jakie swoje indywidualne osiągnięcia ceni sobie Pani najbardziej ?

W ostatnich dwóch kadencjach jestem radną trzech miejscowości: Biesnika, Słonej i Kończysk. Dwie pierwsze miejscowości położone są w takim terenie, że nieprędko dotrze do nich kanalizacja czy wodociąg. Kanalizacja zbiorcza raczej nigdy ze względu na koszty budowy i eksploatacji. Kończyska natomiast mają już wybudowane kawałek chodnika przy drodze wojewódzkiej, oświetlenie w środku wsi, dokumentację na kanalizację części miejscowości, a w roku 2010 zostanie opracowana dokumentacja na wodociąg dla tej części miejscowości, która charakteryzuje się bardziej skupioną zabudową. Za mojego "radcowania" we wszystkich miejscowościach udało się dużo zrobić na drogach gminnych oraz wybudowano most w Bieśniku i wyremontowano mosty w Kończyskach i Słonej. Za sukces Przewodniczącej i Burmistrza uważam to, że na szczeblu samorządowym naszej Gminy nie uprawia się polityki, a na sesjach, w spokojnej atmosferze rozwiązuje się jej problemy.

Za niespełna rok odbędą się kolejne wybory samorządowe. Czy będzie się Pani ubiegać o mandat radnej i w konsekwencji funkcję przewodniczącej, czy też ma Pani inne plany ?

Uważam, że blisko pół wieku czynnego udziału w życiu społecznym wystarczy na jeden życiorys - trzeba dać szansę młodym.

Popierany przez PSL Burmistrz Kazimierz Korman zapowiedział w poprzednich wyborach, że to jego ostatnia kadencja. Podczas niedawnego wywiadu w naszym Saloniku potwierdził tą decyzję. Kto według Pani może zastąpić burmistrza Kormana, a może PSL przekona Kazimierza Kormana do ponownego kandydowania ?

Chociaż obecnemu burmistrzowi - Kazimierzowi Kormanowi - stawiam najwyższą ocenę z jego działalności, to jednak decyzję podejmie On sam. Jeżeli nie będzie kandydował, to na pewno są ludzie kompetentni, którzy mogą objąć to stanowisko - jednak ostrzegam potencjalnych kandydatów - nie jest to łatwy kawałek chleba.

Na zakończenie chciałbym jeszcze zapytać o Pani wizję Gminy. Jak trzeba ukierunkować działania samorządu tak, aby sprostały one wyzwaniom współczesności w najbliższych latach ?

Uważam, że nadal należy rozbudowywać infrastrukturę, by ułatwić życie mieszkańcom i przyciągać turystów. Nie mniej ważne jest pobudzanie i wspieranie aktywności społecznej.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Również dziękuję.

Szanowni Państwo, okazuje się że nasz Zakliczyński salonik Polityczny, który otworzyliśmy na portalu zakliczyninfo cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn, ale również tych, którzy z oddala, z życzliwością przyglądają się naszemu życiu samorządowemu. Cieszy nas to i zachęca do dalszej pracy w tej materii. Po rozmowie z panią Władysławą Kuzerą - przewodniczącą Rady Miejskiej i nestorką zakliczyńskiego samorządu, chcę do Saloniku zaprosić na rozmowę najmłodszego wiekiem i stażem radnego , reprezentującego w Radzie Miejskiej miejscowości Filipowice i Ruda Kameralna , pana Józefa Wojtasa. Jak zwykle zachęcam internautów do nadsyłania pytań adresowanych do kolejnego mojego gościa na adres poczty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.