Ostatecznie 10 komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie, to jest dwa komitety mniej niż w skali kraju, przy czym w naszym okręgu wyborczym nie udało się utworzyć list Samoobronie i Zielonym. Zaprezentowałem w poprzednich artykułach kandydatów pięciu komitetów wyborczych, które moim zdaniem (podpartym średnią dotychczas przeprowadzonych sondaży) maja największe szanse wprowadzić do Parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli. Dziś proponuję przegląd kandydatów pozostałych pięciu komitetów i zacznę od rewelacji sondaży, czyli Kongresu Nowej Prawicy sygnowanego twarzą Janusza Korwina – Mikke.
Kongres Nowej Prawicy w sondażach mocno trzyma się progu wyborczego, w najlepszych notowaniach uzyskując nawet poparcie w wysokości 7,5%. Kogo wystawia KNP w Małopolsce ? Numer 1 to Stanisław Żółtek pochodzący z Krakowa wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy, pełnił nie tylko funkcję radnego, ale nawet wiceprezydenta królewskiego miasta Kraków (za czasów Lassoty). Lista liczy 10 osób i kolejni kandydaci w kolejności to: Konrad Berkowicz, Dawid Lewicki , Szymon Jamro, Barbara Szterleja , Norbert Czarnek, Magdalena Banduła, Anna Ryś, Nina Sawicka i zamykający listę Jarosław Szatan. Jak wiadomo, KNP jest ugrupowaniem pozaparlamentarnym i oprócz lidera Janusza Korwin-Mikke’go który jest jedynką na Śląsku, trudno znaleźć tutaj znane postaci. Trzeba być w tzw. temacie, żeby wiedzieć że znaczące osoby to jedynka w Łódzkiem Adam Woch – współwłaściciel Synergy4Home i Dyrektor Finansowy Tensho Poland Corporation, że na Mazowszu jedynką jest Krzysztof Szpanelewski - szef sztabu wyborczego KNP w wyborach do europarlamentu, ekonomista. W Wielkopolsce listę otwiera Zygmunt Kopacz, doktorant Politechniki Poznańskiej, wiceprezes Open Nexus Sp. z o.o, ogłoszonego przez Departament Gospodarki Województwa w Wielkopolsce za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo w tym regionie. Tak można by zapoznawać się z jedynkami KNP, zresztą ugrupowanie Korwina – Mikke’go bez żadnych ceregieli nie sili się na prezentowanie sylwetek wszystkich kandydatów, skupiając się na jedynkach właśnie – ot, zdrowe i rozsądne podejście do tematu.
Kolejne ugrupowanie balansujące na razie na granicy progu to Polska Razem Jarosława Gowina, przy czym Polsce Razem poparcie rośnie i w ostatnich sondażach przekracza 5%. W okręgu Małopolsko – Świętokrzyskim listę otwiera lider Polski Razem Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości którego osoba nie wymaga szerszej prezentacji. Numer dwa na liście to europarlamentarzysta i były spin – doktor PiS Adam Bielan, trójka to starosta limanowski Jan Puchała, czwórka to Jadwiga Emilewicz – doktorantka UJ, dyrektor Muzeum PRL w Krakowie – krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski. Na miejscu piątym mamy Michała Cieślaka wiceprzewodniczącego Związku Młodych Rolników i działacza Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z powiatu buskiego, sześć to Ewa Krzywdzińska – przedsiębiorca, właścicielka Giełdy Samochodowo–Handlowej w Krakowie. Numer siedem to Paweł Augustyn – założyciel i pomysłodawca TUW, były prezes Małopolskiej Izby Rolniczej i członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, obecnie radny powiatu tarnowskiego. Ósemka to Anna Jóźwik – reprezentantka Świętokrzyskiego, działaczka społeczna w centrum terapii zajęciowej, aktywny członek Skarżyskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości. Łukasz Sadkiewicz – zastępca burmistrza Wieliczki, założyciel i Prezes spółki Solne Miasto jest na liście numerem dziewięć. Listę zamyka Iwona Tworzydło-Woźniak – adwokat, była radna Województwa Małopolskiego, obecnie wykładowca akademicki . Polska Razem ma kompletne listy we wszystkich trzynastu okręgach i ma na tych listach ludzi rozpoznawalnych w regionach i w kraju, np. poseł Jacek Żalek w regionie Warmińsko – Mazurskim, Paweł Kowal w Warszawie, John Godson w Łódzkiem, Marek Migalski na Śląsku. Działa są, ale potrzebny jest pomysł na dobrą kampanię, toteż europośle Adam Bielan do roboty.
Nie może dobić się na razie do wyborczego progu Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, choć nazwiska nie tylko na liście małopolsko – świętokrzyskiej robią wrażenie, a otwiera tą listę lider ugrupowania Zbigniew Ziobro. Kolejne miejsca zajmują na liście eurodeputowany Jacek Włosowicz, poseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Edward Siarka, sławna u nas radna wojewódzka Lucyna Malec, sportsmenka ze Świętokrzyskiego Beata Kij, krakowski samorządowiec Mirosław Gilarski, Kinga Głozak-Zeman ze Świętokrzyskiego, działacz sportowy i samorządowiec z Wadowic Andrzej Kramarczyk i Agnieszka Rakoczy, radna gminna z Sądecczyzny zamykająca listę. Na innych listach też są znane nazwiska; Ludwik Dorn na Mazowszu, Jacek Kurski w Warszawie, Andrzej Dera w Wielkopolsce, Beata Kempa na Dolnym Śląsku a na Śląsku Górnym gwiazda (już raczej była) boksu zawodowego Tomasz Adamek. Czemu nie ma mocy Solidarna Polska? Ja wiem, ale na to muszą odpowiedzieć sobie przede wszystkim liderzy partii, a to przecież inteligentni ludzie.
Komitet Wyborczy Ruchu Narodowego złożony z UPR-u, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo – Radykalnego zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach wyborczych, w tym również w okręgu 10 – tym. Robert Winnicki jest liderem listy małopolsko – świętokrzyskiej. To postać znana w kręgu radykalnej prawicy – jest prezesem honorowym Młodzieży Wszechpolskiej i liderem Ruchu Narodowego, który jako jeden z nielicznych przebija się w mediach. Kolejne miejsca na liście zajmują: publicysta prawicowy Łukasz Kluska, szef kieleckiego Klubu Gazety Polskiej Jerzy Kenig , informatyk Szymon Kasiński, studentki; Agnieszka Tłuczkiewicz i Marlena Prochownik, student z gór Witold Dobrowolski, przedsiębiorczyni ze Świętokrzyskiego Małgorzata Jedynak, nauczycielka Monika Dębek, a listę zamyka historyk Krzysztof Kobylas. Przy odrobinie większej znajomości polskiej sceny politycznej można wskazać na listach Ruchu Narodowego znane postaci, np. na liście warszawskiej startuje onegdaj najmłodszy LPR-owski poseł (nadal młody) Krzysztof Bosak, na Śląsku jedynką jest Artur Zawisza poseł na Sejm IV i V kadencji, swego czasu nawet pełnił funkcję dyrektora gabinetu politycznego szefa Kancelarii Premiera. Większość kandydatów to jednak w szeroko nawet rozumianej polityce osoby anonimowe.
Do omówienia pozostaje nam ostatnie ugrupowanie, które wystawia kandydatów do PE w okręgu małopolsko – świętokrzyskim, czyli Demokracji Bezpośredniej z której list startują ponadto kandydaci Partii Libertariańskiej i Polskiej Partii Piratów. Demokracja Bezpośrednia zdołała utworzyć listy w 6 z 13 okręgów wyborczych i to już powoduje, że szans wyborczych żadnych nie ma. W naszym okręgu udało się skompletować osiem nazwisk na liście i są to w kolejności: Joanna Bachlej, Michal Broniewicz , Łukasz Kisielewski Katarzyna Kalisz, Cezary Skwarło , Katarzyna Janik , Bartosz Paszcza , Marcin Kowrygo. Oryginalność tej listy polega na tym, że za „jedynką”, krakowską prawniczką Joanną Bachlej są już tylko studenci z województwa małopolskiego. Ot, co.
Podsumowanie
Nawet to fajnie brzmi, że z okręgu 10 mamy 10 list z kandydatami do Parlamentu Europejskiego. 25 maja 2014 roku do Parlamentu Europejskiego otrzyma przepustki 51 spośród wszystkich ubiegających się o mandat europosła – w naszym okręgu siedmiu. Analizując listy i szczególnie jedynki na tych listach, trzeba z dumą napisać, że nasz okręg traktowany jest przez ugrupowania polityczne prawie na równi z Warszawą i tak samo poważnie jak Śląsk. Cudów nie będzie i trzeba będzie naprawdę wysilić się, żeby coś ugrać. W skali ogólnopolskiej na miesiąc przed wyborami średnia sondażowa daje pewność na mandaty poselskie PiS-owi, PO, SLD i PSL-owi, natomiast trochę od ogólnopolskich różnią się sondaże przeprowadzone w Małopolsce i w Świętokrzyskim. W Małopolsce zdecydowanym liderem sondażowym jest PiS - u nas 25% chce głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego. W Kieleckim na PiS i PO deklarowało oddanie głosów po równo - 17%. W Świętokrzyskim trójką jest PSL z 10% poparciem, w Małopolsce PSL ma tyle co Twój Ruch, czyli 6%. Potem to już zaczyna się walka o próg wyborczy. Jak już pisałem wyżej, tendencję wzrostową wykazuje Polska Razem Jarosława Gowina i wszystko wskazuje na to, że to nowe ugrupowanie spod szyldu zielonego jabłka będzie cieszyć się z sukcesu wyborczego, natomiast klęską mogą okazać się eurowybory dla partii Zbigniewa Ziobry. Na miesiąc przed wyborami uważam że faworytami z naszego okręgu do euroelekcji są: Ryszard Legutko i Andrzej Duda z PiS oraz Czesław Siekierski z PSL. Z kolei z PO o mandat powalczą Roża Thun i Bogusław Sonik, bo jeden mandat jest pewny dla partii Donalda Tuska. Na mandat poselski w mojej ocenie może liczyć Jarosław Gowin z Polski Razem oraz Jan Hartman z Europy Plus Twojego Ruchu. Czy PiS będzie miał u nas trzeciego europosła czy PO drugiego lub SLD Joannę Senyszyn, to zależy od krajowego wyniku wyborów w dniu 25 maja.
PS.
Wszystko wskazuje na to, że trochę powywraca nam się geografia wyborcza w wyborach do Rady Powiatu Tarnowskiego. Prawdopodobieństwo, że dotychczasowych okręg złożony z gmin Wojnicz i Zakliczyn zostanie zasilony jeszcze jedna gminą jest prawie pewne – ale o tym napiszę w stosownym czasie.