Baner 4
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_wybory_samorzadowe_2014.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_czchow.pngWiemy już kto gdzie i do jakiego samorządu wybiera się z terenu gminy Zakliczyn. Teraz proponuję zajrzeć do sąsiadów, tym bardziej, że informacje w czchowskich, oficjalnych i mniej oficjalnych mediach są nader skąpe na ten temat, a mieszkańcy tej gminy chcieli by mieć podobną wiedzę jaką mają na przykład mieszkańcy gminy Zakliczyn. Dla naszych czytelników, będzie to możliwość porównania liczby o kręgów i ogólnej liczby kandydatów. W gminie za Dunajcem o fotel burmistrza powalczy dwóch kandydatów: Marek Chudoba z KWW Samorządność 2014, który pełni funkcję burmistrza od 2002 roku oraz Krzysztof Szot z KW Prawo i Sprawiedliwość – syn wieloletniego radnego PiS z Będzieszyny, zmarłego w tej kadencji Eugeniusza Szota. Podobnie jak w wyborach na burmistrza również te dwa komitety będą głównymi rywalami o podział mandatów w Radzie Miejskiej – oba komitety wystawiły po 15 kandydatów, czyli komplet. KWW Wspólnota Samorządowa wystawiająca trzech kandydatów też liczy na reprezentację w samorządzie gminnym. Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od Miasta i Gminy Zakliczyn w gminie Czchów inny jest podział na okręgi, dla przykładu: sam Czchów podzielony został na 4 okręgi wyborcze, na dwa okręgi zostały podzielone takie sołectwa jak Jurków, Tworkowa, Tymowa i Złota, samodzielnym okręgiem wyborczym jest sołectwo Piaski – Drużków i dwa okręgi złożone są z dwóch miejscowości; Domosławice i Biskupiec Melsztyńskie oraz Będzieszyna i Wytrzyszczka. W sumie o 15 mandatów do Rady Miejskiej ubiegać się będzie 34 kandydatów (o 12 mniej niż w Zakliczynie) bo oprócz wyżej wymienionych komitetów trzech kandydatów wystawi KWW Wspólnota Samorządowa (z tej listy z okręgu Domosławice – Biskupice Melsztyńskie kandyduje mieszkający w Domosławicach autor artykułu Kazimierz Dudzik) oraz jednego kandydata w Czchowie (okręg nr 1) wystawia KWW Czchów 2025. Oto wszyscy kandydaci na radnych Rady Miejskiej w Czchowie:

Okręg nr 1 w Czchowie: tutaj staną naprzeciw siebie radny RM Józef Kozdrój z KWW Samorządność oraz Barbara Goryl z KWW PiS i Jacek Wojakiewicz z KWW Czchów 2025.

Okręg nr 2 w Czchowie: PiS wystawia Marię Malinowską naprzeciw Kazimierzowi Rybie z KWW Wspólnota Samorządowa oraz Dominika Kotasa z Samorządności.

Okręg nr 3 w Czchowie: z Małgorzatą Czech radną z KWW Samorządność o mandat rywalizować będą tutaj Szymon Janicki z KW PiS i jak w wielu kolejnych okręgach wyborczych będzie to klasyczne starcie  KWW Samorządność kontra KW PiS.

Okręg nr 4 w Czchowie: Samorządność wystawia Kazimierza Kurzydłę naprzeciw Danucie Antosz z PiS-u.

Okręg nr 5 to Będzieszyna i Wytrzyszczka: w tym okręgu staną na przeciw siebie obecny radny Andrzej Rozciecha  z KWW Samorządność i syn wieloletniego radnego śp. Eugeniusza Szota i dodatkowo kandydat na burmistrza Krzysztof Szot z KW PiS.

Okręg nr 6 Biskupice Melsztyńskie i Domosławice ma trzech kandydatów do Rady Miejskiej: wieloletnią radną Rady Miejskiej Bernadetę Salamon z KWW Samorządność, Annę Smółkę z KW PiS oraz Kazimierza Dudzika z KWW Wspólnota Samorządowa.

Okręg nr 7 Jurków: PiS wystawia Jana Srokę naprzeciw obecnej radnej z Samorządności Alicji Mordarskiej.

Okręg nr 8 druga część Jurkowa: Samorządność wystawia Urszulę Kamieniarz a PiS Martę Fior.

Okręg nr 9 Piaski - Drużków: do rywalizacji pomiędzy PiS a Samorządnością włączyła się Wspólnota Samorządowa – stąd trzech kandydatów; obecny radny Ryszard Gałek (Samorządność), Paweł Marszałek (PiS) oraz Władysław Osada (Wspólnota Samorządowa).

Okręg nr 10 Tworkowa: klasyka czchowskich wyborów w ostatnich latach; Samorządność konta PiS a na przeciw siebie stają obecny radny Antoni Zięć z Samorządności oraz były radny, a nawet przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Urban z PiS-u.

Okręg nr 11 druga część Tworkowej: naprzeciw  Lesława Wrony z Samorządności, PiS wystawia Beatę Turek.  

Okręg nr 12 Tymowa: kolejne starcie Samorządności z PiS-em w osobach; Władysław Malaga obecny radny z Samorządności i Stefan Sowa z PiS.

Okręg nr 13 druga część Tymowej: to będzie najbardziej pasjonujący i ważący na przyszłości Rady Miejskiej w Czchowie pojedynek, bo przeciwko przewodniczącemu Rady Miejskiej Włodzimierzowi Rabiaszowi z Samorządności staje Wacław Wrona z PiS-u.

Okręg nr 14 Złota: dwaj rozpoznawalni Złocanie Stanisław Sapała (Samorządność) i Jerzy Kornaś (PiS) stoczą pojedynek o mandat.

Okręg nr 15 druga część Złotej: ostatni pojedynek Samorządność – PiS: Paweł Pachota z Samorządności zmierzy się z Krzysztofem Szymonikiem z PiS.

Z Czchowa do powiatu.

Do Rady Powiatu Brzeskiego gmina Czchów wysyła 20 kandydatów, których znajdą wyborcy na pięciu z sześciu list. Czchów wraz z Iwkową i Gnojnikiem tworzy okręg wyborczy nr 4 gdzie 52 kandydatów z 6 list wyborczych powalczy o 5 mandatów. Z najbardziej rozpoznawalnych kandydatów zobaczymy na listach powiatowych; wieloletniego radnego powiatowego Tadeusza Kanownika – lidera listy KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Brzeskiego, Kazimierza Wojnickiegodyrektora Zespołu Szkół oraz Szkoły Muzycznej w Domosławicach i prezesa stowarzyszenia „Entuzjaści uśmiechu”, który jest liderem listy KWW Powiat Brzeski (komitet starosty Andrzeja Potępy – p. K.D.), dwójką na liście KWW Samorządy Razem jest sekretarz gminy Czchów Jarosław Gurgul (ten komitet potocznie nazywany jest komitetem wójtów i burmistrzów powiatu brzeskiego, a politycznie bardzo zbliżony jest do PSL-u). Były wójt, a następnie burmistrz Czchowa Roman Olchawa (lata 1991 – 2002) jest natomiast trójką na liście KW Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie Czchów ma dwóch radnych powiatowych i utrzymanie tego stanu posiadania będzie sukcesem dla tej gminy.

      

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.