Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_ws_2014.pngb_250_100_16777215_00_images_2014_wybory_samorzadowe_2014.jpgZapraszam do lektury artykułu, który traktuje o tym, kto u naszych sąsiadów chciałby rządzić po 16, a najpóźniej po 30 listopada. Wiemy, ilu kandydatów i z jakich komitetów ubiegać się będzie o funkcje radnych. Oficjalnie wiadomo też, że trzech kandydatów będzie ubiegać się o fotel burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn: Dawid Chrobak – KW Prawo i Sprawiedliwość, Jacenty Dębosz – KWW Razem dla Zakliczyna oraz urzędujący burmistrz Jerzy Soska z KWW Jerzego Soski Razem dla Gminy. Opinie znawców lokalnej sceny politycznej są podzielone; jedno sądzą że włodarza gminy Zakliczyn na nadchodzącą kadencję wybierzemy w pierwszej turze, natomiast inni upierają się przy tezie, że w Zakliczynie po raz pierwszy dojdzie do drugiej tury.

W gminie Ciężkowice o 15 mandatów radnych miejskich ubiegać się będzie 44 kandydatów z 8 komitetów wyborczych. Tylko PSL wystawił komplet kandydatów, KW PiS ma kandydatów w 13 okręgach, a KWW Solidarne Ciężkowice w 8 okręgach wyborczych do tamtejszej Rady. O fotel burmistrza Ciężkowic rywalizować będzie trzech kandydatów; Stanisław Haraf z KW PiS, Zbigniew Jurkiewicz z KW PSL oraz Barbara Łącka z KWW Solidarne Ciężkowice. W poprzednich wyborach Zbigniew Jurkiewicz był autorem jednej z największych niespodzianek wyborczych pokonując urzędującego wówczas burmistrza Józefa Szymańskiego i to Jurkiewicz jest faworytem w obecnych wyborach a jego głównym konkurentem będzie Stanisław Haraf (za rządów PiS w Ciężkowicach wiceburmistrz a obecnie szef LGD Dunajec – Biała).

W gminie Gromnik aż 9 komitetów zarejestrowało aż 54 kandydatów do Rady Gminy (najwięcej po sąsiedzku). Najwięcej prowójtowski  KWW Blok Samorządowy – 15, czyli komplet, 14 kandydatów ma KWW Inicjatywa Obywatelska a 11 kandydatów na rannych gminnych zgłosił KW Prawo i Sprawiedliwość. W Gromniku o urząd wójta walczy trzech kandydatów: Zbigniew Gotfryd – KW Prawo i Sprawiedliwość, Marian Reczkowski – KWW Inicjatywa Obywatelska oraz Bogdan Stasz z KWW Blok Samorządowy. Faworytem jest obecny wójt Gromnika Bogdan Stasz, ale rywali ma mocnych.

W gminie Pleśna, kolejnym naszym sąsiedzie, 5 komitetów zarejestrowało listy wyborcze do Rady Gminy na których znalazło się łącznie 47 kandydatów. KW PSL oraz KWW Sprawiedliwa Gmina Pleśna zarejestrowały po 15, czyli komplecie kandydatów na radnych, KWW  Gmina Pleśna - Nasz Wspólny Dom ma 14 kandydatów na radnych i to te trzy komitety wystawiły kandydatów na wójta Pleśnej; KWW Gmina Pleśna - Nasz Wspólny Dom Józefa Knapika aktualnego radnego Rady Powiatu związanego z PiS, KWW Sprawiedliwa Gmina Pleśna Leszka Nowickiego któremu najbliżej jest do PO oraz  KW PSL który wystawia Ryszarda Stankowskiego. Według obserwatorów faworytem jest Józef Knapik, a jego głównym rywalem prezes Zarządu TARR.SA Leszek Nowicki.

W gminie Wojnicz 6 komitetów wystawia łącznie 52 kandydatów na radnych do Rady Miejskiej oraz 4 kandydatów na burmistrza. Kandydatami na burmistrza Wojnicza są: Tadeusz Bąk - KW Prawo i Sprawiedliwość, Jacek Filipek - KWW Jacka Filipka, Andrzej Król - KWW Ziemia Tarnowska oraz Jacek Kurek - KWW Gminne Porozumienie Samorządowe. Batalia o fotel burmistrza rozegra się najpewniej pomiędzy urzędującym burmistrze Jackiem Kurkiem a szefem Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Tadeuszem Bąkiem. Twierdzi się, że podobnie jak w poprzednich wyborach, w Wojniczu burmistrza poznamy po drugiej turze wyborów.

P.S.

O układance wyborczej w gminie Czchów pisałem w poprzednim artykule bardziej szczegółowo, więc tylko przypomnę, że za Dunajcem o fotel burmistrza Czchowa ubiegać się będzie tylko dwóch kandydatów; Marek Chudoba z KWW Samorządność 2014 oraz Krzysztof Szot z KW PiS. Biorąc pod uwagę to co dzieje się w sąsiedztwie, to w tej gminie zgłoszono najmniejszą liczbę kandydatów na radnych do Rady Miejskiej i na burmistrza. W sądeckiej gminie Gródek nad Dunajcem 8 komitetów wyborczych zgłosiło aż 61 kandydatów do Rady Gminy i tak jak w  Wojniczu czterech kandydatów na szefa gminy. W każdej z gmin kandyduje aktualny wójt lub burmistrz. Sądząc po liczbie zarejestrowanych komitetów i liczbie kandydatów można sobie wyrobić zdanie na temat kondycji demokracji w gminach oraz „mocy” i popularności urzędujących szefów samorządów.        

 

   

   

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.