Baner 4
 

Czas na gminne konstytuanty

b_250_100_16777215_00_images_2014_ws_2014.pngb_250_100_16777215_00_images_stories_2013_herb_miasta_i_gminy_zakliczyn.jpgRada Miejska w Zakliczynie będzie konstytuować się 1 grudnia 2014 roku - początek I sesji RM o godzinie 13:00 w ratuszu. Wtedy poznamy nową Przewodniczącą/Przewodniczącego Rady Miejskiej, skład prezydium Rady oraz szefów komisji Rady Miejskiej. Z nieoficjalnych choć wiarygodnych źródeł wiadomo mi, że powstała już stabilna, większościowa koalicja samorządowa w gminie Zakliczyn.  Kolejnym ważnym krokiem w konstytuowaniu się nowych władz Gminy będzie zaprzysiężenie nowego burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, podczas którego nowy Burmistrz wygłosi przemówienie programowe. Tak czy owak, owe decyzje nowo wybranych władz samorządu przetną liczne spekulacje, które krążą od kilkunastu dni, a intensywnie od kilku dni wśród społeczności gminnej. Tymczasem w okolicach Zakliczyna spokojne przejście do kolejnej kadencji odnotowali sąsiedzi ze wschodu; Bogdan Stasz – wójt gminy Gromnik oraz Zbigniew Jurkiewicz – burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice i z zachodu; Marek Chudoba – burmistrz Czchowa. Nowi szefowie gmin po sąsiedzku obok Dawida Chrobaka to; Wiesław Kozłowski w gminie Dębno i na pewno w Pleśnej oraz być może w Wojniczu i Tuchowie, ale tam odbędą się dogrywki, podczas których wyborcy o tym zdecydują.   

Dogrywki wyborcze w naszej okolicy

Trzeba pamiętać, że w wielu miejscach w Polsce już niebawem ludzie ponownie udadzą się do urn wyborczych, by „dokończyć” wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bo zgodnie z prawem wyborczym w sytuacji gdy żaden z kandydatów na szefa gminy czy miasta nie uzyskał minimum 50% głosów, wyborów ostatecznych dokonuje się w II turze wyborów spośród dwójki kandydatów, którzy uzyskali najwyższe poparcie w I turze. 16 listopada nie wybrano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 890 gminach, czyli w więcej niż 1/3 polskich gmin i miast. W Małopolsce wybierano 182 wójtów, burmistrzów i w tym 3 prezydentów miast na prawach powiatu z czego nie wybrano 60 włodarzy gminnych, w tym 3 prezydentów (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz). Z taką sytuacją mamy w kilku gminach i miastach subregionu tarnowskiego. II tura wyborów odbędzie się 30 listopada 2014 roku i do tej tury powinni szykować się wyborcy w następujących gminach:

Miasto i Gmina Wojnicz – w I turze mieszkańcy gminy Wojnicz wybierali spośród 4 kandydatów spośród których największym poparciem obdarzyli Tadeusza Bąka z KW PiS (45,74 % głosów w I turze) oraz Jacka Kurka z KWW Gminne Porozumienie Samorządowe (44,78 % głosów) i to właśnie spośród tych dwóch kandydatów sąsiedzi wybiorą burmistrza w ostatni dzień listopada.  

Gmina Pleśna – w I turze mieszkańcy gminy Pleśna wybierali spośród 3 kandydatów i też nie byli na tyle zdecydowani, by wybrać wójta już w pierwszej turze. Największym poparciem obdarzyli Józefa Knapika kojarzonego z PiS ale kandydującego z KWW Gmina Pleśna - Nasz Wspólny Dom (42,36 % głosów) a następnie Leszka Nowickiego z KWW Sprawiedliwa Gmina Pleśna (36,07% głosów) który z kolei kojarzony jest z PO. Na wynik tej dogrywki niecierpliwie czekać będzie Irena Kusion, bo jak wcześniej pisałem, w przypadku wygrania Józefa Knapika, to właśnie Pani Irena zasiądzie w Radzie Powiatu Tarnowskiego.  

Miasto i Gmina Tuchów – podobnie jak w Pleśnej również w Tuchowie do stanowiska burmistrza pretendowało 3 kandydatów i również w największym mieście na południu Powiatu Tarnowskiego dojdzie do dogrywki wyborczej. W II turze w Tuchowie zmierzą się Adam Drogoś z KWW Nasza Wspólna Gmina  (38,36% głosów) oraz Mariusz Ryś z KWW Ziemia Tuchowska Razem (38% głosów).

Miasto na prawach powiatu Tarnów – o fotel prezydenta walczyło w Tarnowie 7 kandydatów, z czego najwyższe poparcie uzyskał Roman Ciepiela z KW PO  (38,83% głosów) i Kazimierz Koprowski z KW PiS (31,16% głosów).

Dogrywki wyborcze odbędą się ponadto w Brzesku, Bochni, Nowym Wiśniczu, Lisiej Górze i Gródku nad Dunajcem.     

  

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.