Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_40_nlt4.jpgMiędzygminny Konkurs Przyrodniczy „Na leśnych tropach”, dla szkół podstawowych zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paleśnicy i Nadleśnictwo Gromnik przy współudziale Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach odbył się 13 listopada 2014 r. Honorowy patronat nad konkursem sprawowali; Przewodniczący Rady Powiatu w Tarnowie  i Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie.

W przyrodniczej rywalizacji, ze  znajomości gatunków łownych i chronionych naszych lasów oraz stosowania i rozumienia terminologii łowieckiej, uczestniczyło 15 szkół: Ciężkowice, Faściszowa, Filipowice, Gromnik, Gwoździec, Jastrzębia, Kąśna Dolna, Paleśnica, Ryglice, Stróże, Skrzyszów, Tuchów, Wróblowice, Zakliczyn, Zborowice. W sumie szkoły reprezentowane były przez 30 uczniów z  klas IV – VI. W etapie międzygminnym szkoły, tradycyjnie już, rywalizują o najlepszy wynik: uczniowie pisali test sprawdzający wiadomości, rozpoznawali gatunki łowne i chronione ssaków na przygotowanej prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem laptopów , stosowali terminologię myśliwską do opisu sylwetek 4 gatunków zwierząt łownych. O rezultacie i miejscu  poszczególnych szkół zdecydowały indywidualne wyniki uczniów oraz efekty  pracy zespołowej. Poziom zmagań był bardzo wyrównany, uczniowie wykazali się znajomością materiału przewidzianego regulaminem konkursu i niewielką różnicą punktów rozstrzygnęła się rywalizacja o zwycięstwo  w konkursie:

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_40_nlt2.jpg1 miejsce: Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach (uczennice; Małgorzata Giemza i Aleksandra Giemza ) – drużyna uzyskała 125 pkt

2 miejsce: Szkoła Podstawowa w Gromniku (Nikola Adamska i Weronika Sówka) – drużyna uzyskała 114 pkt

3 miejsce: Szkoła Podstawowa w Jastrzębi (Natalia Haraf i Krystian Kwaśny) – drużyna uzyskała 113 pkt

Przyznano również indywidualne nagrody dla trzech najlepszych uczestników  a raczej uczestniczek konkursu;

1 miejsce zajęła Małgorzata Giemza,

2 miejsce : Aleksandra Giemza  i Nikola Adamska – o drugie miejsce zorganizowano dogrywkę, którą poprowadził Prezes  Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie -  Henryk Gąsior. Dogrywka wykazała bardzo dobre przygotowanie obu uczestniczek i ostatecznie otrzymały one równorzędnie 2 miejsce. O świetnym przygotowaniu się uczniów do konkursu świadczy fakt, że różnica punktowa  pomiędzy zwycięzcami konkursu była minimalna i  o miejscach decydował 1-2 pkt. Tuż za podium znalazła się drużyna organizatora konkursu  Szkoły Podstawowej w Paleśnicy (Jan Klocek i Arkadiusz Zieliński), która uzyskała  112 pkt.

b_250_100_16777215_00_images_2014_40_nlt3.jpgNadleśnictwo Gromnik ufundowało atrakcyjne nagrody dla uczniów: tablet, laserową drukarkę, głośniki i wiele innych upominków , każdy uczestnik konkursu otrzymał karmnik dla ptaków i pamiątkowy dyplom.. Nie zapomniano też o poczęstunku. Nagrody w konkursie  wręczali: Nadleśniczy Eugeniusz Piech, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Karciński,  Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz, Dyrektor ZSP w Paleśnicy  Sylwester Gostek oraz Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie  Henryk Gąsior  i Dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach  Wojciech Sanek. Wiele starań w przygotowanie i organizację konkursu włożył,  reprezentujący  Nadleśnictwo  Gromnik, mgr inż. Marek Malinowski.

Zespół Szkół  w Paleśnicy przygotował część konkursową, a nad jej przebiegiem czuwały nauczycielki: Krystyna Michałek i Anna Moj - szkolny koordynator konkursu. Uczniowie oraz ich opiekunowie  bardzo pozytywnie  wyrażali  się o konkursie, ciekawa okazała się dla uczniów tematyka i forma konkursu, a dodatkową atrakcję stanowiło miejsce jego przeprowadzenia – sale ekspozycyjne Muzeum Przyrodniczego ze specyficzną atmosferą, umożliwiające kontakt z okazami łosia, niedźwiedzia, żubra i wielu innych zwierząt. 

Zespół Szkół w Paleśnicy dziękuje Nadleśnictwu Gromnik  za merytoryczny patronat nad konkursem, za nagrody i wsparcie organizacyjne oraz Muzeum za udostępnienie sal na potrzeby konkursu.

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.