Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_49_rd_wzc_fal.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_49_wzs_Faliszewice.JPGRuszył na dobre serial pod tytułem walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Zakliczyn. Pisałem wcześniej o tym, że tradycyjnie już na początku roku rozliczała się najmniejsza OSP w Melsztynie – jedyna jednostka bez remizy i nawet najmniejszego samochodu gaśniczego, ale za to z okazałem zbiornikiem przeciwpożarowym na melsztyńskim wzgórzu. 17 stycznia 2015 roku walne zebranie sprawozdawcze zorganizowali strażacy z OSP w Faliszewicach, na które oprócz druhów z jednostki przybyli; burmistrz Dawid Chrobak, wiceprezes Zarządu Gminnego Z OSP RP w Zakliczynie Sławomir Ramian oraz radna Rady Miejskiej Urszula Łosko. Jednostka z Faliszewic w minionym roku godnie świętowała jubileusz 100 – lecia działalności.

b_250_100_16777215_00_images_2014_49_rm_wzc_fal.JPGW tym momencie pozwalam sobie na mały, historyczny wtręt; pierwszą remizą strażacką w Faliszewicach był budynek nabyty przez faliszewskich strażaków w…. Melsztynie; rozebrany, przeniesiony i postawiony w Faliszewicach. Główne obchody jubileuszowe 100 – lecia OSP Faliszewice odbyły się 3 maja 2014 roku i miały rangę Gminnego Święta Strażaka. Strażacy z Faliszewic podczas święta odebrali od władz strażackich ufundowany przez donatorów i poświęcony przez księdza Marka Kądziołkę - proboszcza domosławickiego, sztandar jednostki. Faliszewiccy strażacy pokazali wyremontowaną, zabytkową sikawkę konną, ugościli zaproszonych programem artystycznym i poczęstunkiem zakończonym jubileuszową zabawą. Tutejszej straży przewodzi od 27 lat prezes Marian Skwarło, za którego czasów powstała nowa remiza, wymieniono sprzęt ratowniczy – w tym samochody – na nieco nowszy, a w zupełnie nowych czasach miejscowa OSP wydaje chyba najładniejszy kalendarz strażacki w okolicy, co jest zasługą dh Rafała Cygana - wnuka jednego z pierwszych szefów tutejszej jednostki. Jednostka OSP pojawiła się w internecie, w myśl zasady, że „jak cię nie ma na fejsbuku, to znaczy że cię nie ma wcale.”  Jeśli ktoś chce sprawdzić to proszę: https://www.facebook.com/OSPFaliszewice/timeline  - znajdziecie tutaj aktualne wpisy, w tym informację o odbytym zebraniu sprawozdawczym.

Strażacy z Faliszewic jak mogą coś zrobić sami, to zakasują rękawy i robią. Czasami wnioskują o wsparcie ze strony samorządu i lokalnych sponsorów. Jednym z nich jest Grzegorz Średniawa – przedsiębiorca budowlany pochodzący z Faliszewic. Dzięki pracy strażaków, sprzętowi i ludziom z  firmy Średniawy oraz 5 tysiącom od Powiatu Tarnowskiego, nieco ponad 3 tysiącom z kasy gminnej, udało się przebudować garaż i wstawić nowe drzwi garażowe. Strażacy chcieliby dokończyć adaptację pomieszczenia na poddaszu remizy, a na parterze gdzie na co dzień rezyduje świetlica profilaktyczna, by wymieniono sfatygowane i po prostu brzydkie krzesła. Ponadto w pełnoletnim Mercedesie zaczął przeciekać zbiornik na wodę i trzeba by go fachowo załatać. To są takie najpilniejsze sprawy. Obecny na zebraniu burmistrz Dawid Chrobak podziękował b_250_100_16777215_00_images_2014_49_gwd_Faliszewice.JPGstrażakom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz środowiska lokalnego i Gminy Zakliczyn – Ta remiza to nie tylko centrum wsi Faliszewice, ale takie lokalne centrum kultury – mówił Dawid Chrobakdziałacie nie tylko na rzecz bezpieczeństwa, ale organizujecie i pomagacie w organizacji uroczystości religijnych, patriotycznych i imprez kulturalnych – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn zadeklarował wsparcie samorządu dla OSP – w budżecie gminy na straże pożarne przeznaczamy ponad 200 tys. zł to jest więcej niż w ostatnich latach. Na finał wystąpienia Dawid Chrobak odniósł się do swojej nieobecności podczas uroczystości jubileuszowych w Faliszewicach -  Nie mogłem uczestniczyć w waszym pięknym jubileuszu, bo w tym dniu – 3 maja 2014 roku – przychodził na świat mój syn. Dziś jest dobra okazja do tego, abym zwrócił Wam jubileuszowy gwóźdź (ze stosownym, finansowym załącznikiem – p. K. D.), co z dużą przyjemnością chciałbym, jeśli pozwolicie, uczynić.

Strażacy na finał zebrania przyjęli program oraz plan finansowy na ostatni, przed zebraniami sprawozdawczo-wyborczymi, rok kalendarzowy. Zebranie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez panie z lokalnego KGW, a relację z zebrania dla Zakliczyninfo opisał członek OSP Faliszewice Kazimierz Dudzik.

  

           

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.