Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2013_1_Klucz.jpgStowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” od 2012 roku  przyznaje nagrodę honorową w formie statuetki i dyplomu, ustanowioną uchwałą nr 6/07/2012 Zarządu Stowarzyszenia „Klucz” na podstawie § 2 pkt. 7 statutu Stowarzyszenia . Nagroda  „Jordan”  przyznawana jest osobom i instytucjom zasłużonym dla rozwoju i promocji Miasta i Gminy Zakliczyn.  Pierwszymi laureatami nagrody w roku 2012 byli:  pani Matylda Nowak, pani Izabela Mytnik, pan Marek Gołąb i pan Stanisław Kusiak. Nagrody wręczono podczas gali imprezy „Brawo Zakliczyn”. W roku 2013 kapituła nagrody postanowiła przyznać „Jordany” państwu Irenie i Januszowi Flakowiczom, panu Stanisławowi Socha, panu Wacławowi Spieszny oraz ojcu Tadeuszowi Pawłowiczowi. Trójka laureatów, w obecności władz samorządowych Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego a także parlamentarzystów,  nagrody odebrała podczas DPT „Brawo Zakliczyn, Brawo Tarnowskie” 9 czerwca 2013 roku, natomiast ojciec Tadeusz podczas koncertu w dniu 29 czerwca 2013 roku.

W imieniu Kapituły Nagrody laudacje wygłosiła sekretarz Stowarzyszenia „Klucz” pani Ewa Jednorowska:  

Pan Wacław Spieszny

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_dnipow_0059.jpgJeden z nielicznych świadków II wojny światowej – świadków czynnych, działających podczas II wojny światowej w strukturach największej podziemnej armii w Europie – Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny – o czym niewielu wie dziś organizacją poakowską, okresowo podległą Radzie WiN Brzesko była Armia Wyzwolenia Tadeusza Kusiona  „Zawalskiego” z Rudy Kameralnej skazanego na karę śmierci a potem zamienioną na 10 lat więzienia  -  do tej Armii należał Wacław Spieszny  z Filipowic, aresztowany w 1946 roku i skazany na dożywocie. W procesie domagano się kary śmierci, ale obrońcy pana Wacława udało się zmienić kwalifikację czynu. Wacław Spieszny wyszedł na wolność w związku z ogłoszoną amnestią w grudniu 1954 roku, po odsiedzeniu 8 lat i 4 miesięcy. Za swoją postawę w walce o niepodległość Ojczyzny zasłużył sobie na miano „Niezłomnego.”  Po wojnie działał i nadal działa na rzecz społeczności lokalnej Filipowic i Gminy Zakliczyn, szczególnie aktywnie w tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej w które pełnił funkcję prezesa i to w 1993 roku została założona Strażacka Orkiestra Dęta z inicjatywy ówczesnego prezesa OSP – Wacława Spiesznego oraz naczelnika Feliksa Drożdża.  Przez blisko piętnaście lat był społecznym kierownikiem Orkiestry, obecnie syn Kazimierz jest wiceprezesem Klubu Przyjaciół Orkiestry Dętej „Filipowice” Stowarzyszenia Klucz, a pan Wacław nadal działa w filipowickiej OSP.  Panie i Panowie – WACŁAW SPIESZNY – jeden z ostatnich niezłomnych.  Decyzją kapituły uhonorowany Nagrodą Honorową  Stowarzyszenia Klucz – Jordan 2013.

Pan Stanisław Socha

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_dnipow_0061.jpgJest osobą niezwykle skromną i pracowitą – jest artystą tworzącym z natury i zgodnie z naturą. Potrafi wyczarowywać bajkowy świat z drewna.  Urodzony w 1955 roku jako nastolatek odkryty dla świata przez dyrektora Ośrodka Kultury w Zakliczynie Stefana Ściborowicza już w 1975 roku wystawił swoje prace w Zakliczynie i sąsiednim Gromniku, choć pierwsze prace wykonał na zajęciach technicznych w szkole w wieku 8 lat, a za materiał małemu artyście posłużył korzeń. Potem już poszło z „górki” i Stanisława z Faściszowej poznali kolekcjonerzy w kraju i zagranicą – jego prace znane są w Niemczech, Szwecji, we Francji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.  Posiadacz talentu i wielu nagród i wyróżnień  z których najbardziej sobie ceni III podczas ogólnopolskiego konkursu zorganizowanym pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki pt. "Diabły w rzeźbie ludowej", jest posiadaczem nagrody Starosty Tarnowskiego „Grosz Ziemi Tarnowskiej”.  Jest artystycznym samoukiem, ale chętnie dzieli się wiedzą z uczniami -  swoja pasja zaraził syna Łukasza, który przejmuje artystyczną pasję ojca, ale podczas organizowanych warsztatów – również w jego posesji mistrza słuchają liczni uczniowie.  Panie i Panowie – STANISŁAW SOCHA –  najbardziej znany w regionie tarnowskim  rzeźbiarz rzeźbiący  w drewnie.  Decyzją kapituły uhonorowany Nagrodą Honorową  Stowarzyszenia Klucz – Jordan 2013.

Państwo Irena i Janusz Flakowiczowie

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_dnipow_0060.jpgMałżeństwo nauczycieli z pasją.  Jako wychowawcy młodzieży, potrafią tą swoją pasją zarazić kolejne pokolenia wychowanków.    założycielami Szkolnego Koła Krajoznawczo -  Turystycznego „Compass” przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie zrzeszone w Oddziale „Ziemi Tarnowskiej” PTTK w Tarnowie - Stowarzyszenie działa od 2000 roku, a już pięć lat potem „Compass”  wygrał konkurs na „Najlepszy SKKT” w kategorii gimnazjów w Polsce Najlepszą rekomendacją  na temat ich pracy są opinie wychowanków – oto opinia jednej z uczennic : ”To wspaniali ludzie. Są dla nas autorytetami, których podziwiamy i szanujemy za wszystko, co dla nas robią. Opiekują się nami i pokazują najważniejsze wartości życiowe na własnym przykładzie, za co my staramy się im odpłacić kształtowaniem własnych postaw, tak aby się nas nie wstydzili i byli z nas dumni.”  Nie samym „Compassem” żyją i popularyzacja turystyki , ale chętnie inicjują projekty z zakresu mądrze pojętego  dziedzictwa kulturowego. Jednym z nich jest Sztafeta Pamięci „Młodzież pamięta” organizowana podczas Święta Niepodległości od dekady, sami są stałymi bywalcami wernisaży w ratuszu a potem zachęcają młodzież do odwiedzania wystaw, wymieniać można by jeszcze  długo. Panie i Panowie – IRENA i JANUSZ FLAKOWICZOWIE    najbardziej znane turystyczne i nauczycielskie zarazem  małżeństwo w Zakliczynie .  Decyzja kapituły uhonorowani wspólnie Nagrodą Honorową  Stowarzyszenia Klucz – Jordan 2013.

Ojciec Tadeusz Pawłowicz

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_tomkum_011.JPGKapituła Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy „klucz” uhonorowała „Jordanem”  w 2013 roku Irenę i Janusza Flakowiczów, Wacława Spieszny, Stanisławą Sochę – ci laureaci odebrali statuetki podczas gali oficjalnej Dni Powiatu Tarnowskiego „Brawo Zakliczyn, Brawo Tarnowskie”  w dniu 9 czerwca. Jeden „Jordan” czekał  na laureata do 29 czerwca 2013 roku.  To postać szczególna tak jak wszyscy  dotychczasowi laureaci nagrody Stowarzyszenia „Klucz”, ale jak wszyscy laureaci, wyróżnia się tym czymś, co powoduje że takich ludzi słucha się z podziwem, obdarza się autentycznym szacunkiem, chce się przebywać w towarzystwie kogoś takiego. Jest osobą duchowną, zakonnikiem. Zakonnik kojarzy się nam z modlitwą, wyciszeniem, odosobnieniem. Ten zakonnik potrafi dzielić świetnie powinności wobec Boga i ludzi. Każdy pamięta w Zakliczynie słynne msze „o dziesiątej” w klasztorze z ojcem  franciszkaninem  głoszącym homilie w formie rozmowy z dziećmi.  Jest  strażakiem ochotnikiem – kapelanem zakliczyńskiej OSP. Podczas powodzi jaka nawiedziła naszą okolicę i gminę w 2007 roku, przyszedł do sztabu kryzysowego w Urzędzie Miejskim z propozycją że może przydadzą się ręce do pomocy.  Ktoś rzucił, to niech się ojciec pomodli – na to odpowiedział: „a to już zrobiłem – teraz przyszedłem pomóc”. Panie i panowie - ojciec TADEUSZ PAWŁOWICZ – franciszkanin, zakonnik z pasją strażaka - decyzją kapituły uhonorowany Nagrodą Honorową  Stowarzyszenia Klucz  – Jordan 2013.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.