Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_26_w_kopalni.jpgStowarzyszenie „Klucz” prowadzi w 2014 roku, dzięki dotacji z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Zakliczyn, cztery Ośrodki Wsparcia 50+ w Gminie Zakliczyn w ramach wspólnego ze SPON „Bez barier” projektu pod nazwą „Akademia dla aktywnych”. Jednym z takich „nowych” ośrodków Akademii dla Aktywnych prowadzonych przez Stowarzyszenie działające przy ZCK, jest ośrodek w Woli Stróskiej. Oprócz cotygodniowych spotkań ( w Woli Stróskiej co czwartek w godzinach od 16 – tej – p. K. D) w harmonogramie działalności Akademii, w każdym ośrodku jest zaplanowana wycieczka. Z tej atrakcji skorzystał już ośrodek działający przy świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej, którego członkowie z pomocą właściciela tutejszego gospodarstwa agroturystycznego zwiedzili w czerwcu Górny Śląsk, a w ramach programu wycieczki zjechali kopalnianym szybem, by zobaczyć z bliska górnicze wyrobiska. Tym tropem postanowili pójść w Woli Stróskiej, z tym, że nie zdecydowano się na podbój (turystyczny) kopalni węgla kamiennego, a pobliskiej, bocheńskiej kopalni soli. Wybór ze wszech miar słuszny; bo blisko i atrakcyjnie. Każdy w świecie wie że kopalnia soli w Wieliczce to polski skarb turystyki przemysłowej, a tylko nieliczni wiedzą, że to bocheńska kopalnia jest najstarszym zakładem przemysłowym w Europie, czynnym nieprzerwanie przez 742 lata (1248-1990). Dziś służy turystom i kuracjuszom.

b_250_100_16777215_00_images_2014_26_osada1.jpg b_250_100_16777215_00_images_2014_26_grnicy_s.jpgNa głębokości 220 metrów znajduje się jedna z najciekawszych podziemnych tras turystycznych. W czasie wycieczki można przeżyć niezapomniane chwile, pokonując zjazd 140-metrową pochylnią, służącą kiedyś do transportu soli czy pływając łodzią w zalanej solanką komorze na głębokości 230 metrów. Ponadto odbywają się tutaj projekcje filmowe, koncerty, spektakle teatralne, dyskoteki. Można także pograć w koszykówkę, wziąć udział w podziemnym biegu sztafetowym. Pod ziemią w bocheńskiej kopalni mieści się też sanatorium i restauracja, a amatorzy niecodziennych wrażeń mogą przenocować w solnym pokoju. Oczywiście w ciągu jednodniowej wycieczki nie można było skorzystać ze wszystkich tych atrakcji, ale z relacji uczestników – w tym burmistrza Jerzego Soski - wynika, że warto było. Mówi Jolanta Czuba – na co dzień gospodarz świetlicy ZCK i ośrodka Akademii dla Aktywnych w Woli Stróskiej: 

- 8 lipca 2014 roku odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie „Klucz” wycieczka do Bochni. Głównym jej celem było zwiedzenie powstałej w 1248 roku kopalni soli, będącym najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Oprowadzani przez wykwalifikowanych przewodników uczestnicy z zapartym tchem podziwiali obiekt, oraz oglądali przygotowane prezentacje multimedialne. Dodatkową atrakcją było pływanie łódką po solance oraz możliwość zjedzenia obiadu  podziemiach kopalni. Kolejnym punktem wyjazdu był pobyt w starodawnej osadzie, gdzie uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się życiu w ówczesnych wioskach oraz wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy zadowoleni wrócili na Wolę Stróską – .

Wspomniana przez panią Jolantę starodawna osada to tzw. Osada VI Oraczy, która jest  niezwykłą rekonstrukcją osady wiejskiej z połowy XIII wieku, pozwalającą przenieść się w czasie do najważniejszych wydarzeń w historii Bochni - odkrycia na jej terenach soli kamiennej.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.