Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz1.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz.JPGStowarzyszenie „Klucz” działające przy ZCK prowadzi, dzięki dotacji z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Zakliczyn, w 2014 roku cztery Ośrodki Wsparcia 50+ w Gminie Zakliczyn w ramach realizowanego wspólnie ze SPON „Bez barier” a także  Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach projektu pod nazwą „Akademia dla aktywnych”. Pisaliśmy już o tym, że oprócz cotygodniowych warsztatów, w ramach działalności tegorocznej edycji Akademii, każdy z ośrodków ma zaplanowaną wycieczkę. Na Górny Śląsk pojechali uczestnicy Akademii z Rudy Kameralnej, do Uzdrowiska Solnego w Bochni uczestnicy z Woli Stróskiej. W polskie góry postanowili pojechać uczestnicy Akademii dla Aktywnych z Gwoźdźca, a relację z wycieczką przygotowała Agnieszka Martyka.

Kazimierz Dudzik

Ideą i głównym celem powstania Akademii Dla Aktywnych jest integracja międzypokoleniowa, wymiana doświadczeń i umiejętności między jej członkami. To też w każdy piątkowy wieczór w remizie OSP W Gwoźdźcu osoby należące do  Akademii spotykają się i uczestniczą w czterogodzinnych zajęciach. Jednak nikt nie powiedział, że integrować  można się tylko w czterech ścianach i  w jednym miejscu, dlatego w pierwszy wtorek sierpnia 5 sierpnia 2014 roku, 30 – osobowa grupa z Gwoźdźca wybrała się, pod okiem świetnego przewodnika Janusza Flakowicza, do stolicy Polskich Tatr – Zakopanego.

b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gww4.JPG b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz3.JPGPomysł wyjazdu w to piękne miejsce spodobał się wszystkim i pomimo wczesnego wyjazdu o godzinie 6:00 uczestnicy z uśmiechami pojawili się na miejscu zbiórki. Pierwszym celem wycieczki była Rusinowa Polana u podnóża Tatr Wysokich, do której zwarta grupą ruszyliśmy niebieskim szlakiem, zatrzymując się co jakiś czas, aby posłuchać przewodnika. Po dotarciu na miejsce każdy miał czas na podziwianie widoków, robienie zdjęć, odpoczynek oraz spróbowanie regionalnego przysmaku z certyfikatem – oscypka , zakupionego w znajdującym się na polanie szałasie. Chwila wytchnienia przydała się każdemu, zwłaszcza przed dalszą wędrówką w stronę Wiktorówki, gdzie b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz6.JPGznajduje się przepiękne Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Wnętrze budowli jest niezwykle urokliwe i pozwala na chwilę skupienia i modlitwy w czasie wędrówki po górach, co na pewno daje siłę na dalszą drogę. Po dotarciu do autokaru wszyscy uczestnicy odetchnęli z ulgą  z powodu bolących nóg, jednak pomimo zmęczenia uśmiech nie zniknął z żadnej twarzy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekali na następne atrakcje zorganizowane przez naszego przewodnika. Były też niespodziewane elementy wyjazdu jak korki uliczne w Zakopanem i ulewny deszcz. Jednak wszystkie te niedogodności zostały zrekompensowane pysznym obiadem, który wzmocnił wycieczkowiczów i pobudził do działania. Dzięki temu nawet deszcz nie był taki straszny i ochoczo, w kolorowych pelerynach b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz7.JPGprzeciwdeszczowych,  wyruszyliśmy na zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało jako wotum wdzięczności za ocalone życie Ojca Świętego Jana Pawła II w 1981roku. Oprócz zwiedzania i krótkiej modlitwy w świątyni mogliśmy także zobaczyć  Ołtarz Papieski z 1997 roku, który został przeniesiony w pobliże Sanktuarium z pierwotnego miejsca. Kolejnym etapem wycieczki był wyjazd na Gubałówkę, której największą atrakcją jest możliwość podziwiania panoramy Tatr i b_250_100_16777215_00_images_2014_29_gwwz5.JPGZakopanego. Co prawda przez mgłę i deszcz widoki były ograniczone, ale zrekompensowała tą niedogodności niesamowita przejażdżka wagonikiem w obie strony. Po powrocie na deptak wszyscy uczestnicy wyruszyli na zakupy, które były jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów wycieczki. Na stoiskach każdy znalazł coś dla siebie i dlatego każdy wrócił do autokaru zadowolony, co widać i słychać było przez całą drogę powrotną do domu. Miłym elementem na zakończenie naszej wycieczki było skosztowanie  lodów z tradycyjnej lodziarni w Nowym Sączu, które smakowały wszystkim jak żadne inne, bo przecież w takim towarzystwie i po takiej wyprawie wszystko wydaje się lepsze i piękniejsze. Dlatego mamy nadzieję, że to nie jest ostatni wyjazd w ramach projektu Akademia Dla Aktywnych.

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.