- Uczestniczymy w czymś, co bł. Jan Paweł II nazwał „uprawą pamięci”. Uprawiamy pamięć na Jamnej dla przyszłości. Przyszłość - powiedział bł. Jan Paweł II - będzie należała do tych, którzy przekażą przyszłym pokoleniom, młodemu pokoleniu, motywy życia i nadziei. Ale do tego potrzeba miłości, dlatego zapraszam na ucztę miłości, na Eucharystię, z której czerpiemy siłę, żeby zło przezwyciężać dobrem - powiedział na Jamnej, podczas uroczystości poświęconej 69. rocznicy boju pod Jamną Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej, o. Andrzej Chlewicki OP - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.
Ta gromadka dzieci, skupiona wokół polowego ołtarza w Dolinie Krzyży, której o. Nikodem Brzózy OP (celebrujący Mszę św. przy Kaplicy Męczeństwa), udzielił błogosławieństwa, jest nadzieją, że pamięć o zamordowanej z zimną krwią matce z trojgiem dzieci i innych ofiarach pacyfikacji wsi, pozostanie na zawsze w polskich sercach.
Tragedię Jamnej i bohaterską postawę partyzantów przybliżył płk Jerzy Pertkiewicz, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej uczestniczący w tych wydarzeniach (jego opowieść o zaciętych walkach na Wzgórzu 530 - w najbliższym Głosicielu).
Hołd pomordowanym oddały liczne delegacje i poczty sztandarowe, w tym ze Szkoły Podstawowej im. Batalionu Barbara AK w Pawęzowie i liceów wojskowych. Przy wtórze werbla, wyczytywani przez przyjaciela Jamnej, Ryszarda Żądło ze starostwa, ofiarom wojny pokłonili się parlamentarzyści, samorządowcy różnych szczebli (z wicewojewodą małopolskim Andrzejem Harężlakiem, starostą tarnowskim Romanem Łucarzem i wiceprezydent Tarnowa Krystyną Latałą), harcerze, służby mundurowe, uczniowie, duchowieństwo i mieszkańcy regionu. W tej ceremonii, jak i w nabożeństwie w Dolinie Męczeństwa, uczestniczyli także: przewodniczący Rady Miejskiej Józef Wojtas, wiceburmistrz Stanisław Żabiński, sekretarz gminy Janusz Krzyżak, radni Rady Miejskiej, powiatowi: Kazimierz Korman i Dawid Chrobak oraz tradycyjnie Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic.
Spotkanie pokoleń zakończyło się piknikiem przy Domu św. Jacka, gdzie częstowano grochówką starosty i chlebem burmistrza. W najbliższą niedzielę mieszkańcy, nie tylko naszej gminy, pochylą się z zadumą nad tragicznym losem rannych partyzantów na Mogile w Lesie Stróskim, gdzie przy szpitaliku wojskowym odprawiona zostanie Msza św. Polowa. Zapraszamy, początek godz. 11. (Magistrat podstawia autobus pod ratuszem o godz. 10).