Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_reportaz_wymiana_010.jpg11-osobowa grupa młodzieży z Bad Segerberg przebywa u swoich przyjaciół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. To druga wizyta gości z Niemiec, nasi uczniowie mieli już okazję wyjazdu do tego uzdrowiskowego, powiatowego miasta w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, liczącego ok. 16 tys. mieszkańców. To druga placówka kształcenia zawodowego zza Odry, po szkole z Sindelfingen, która podjęła współpracę z ZSP. Szkoła z Bad Segerberg, do której uczęszcza prawie 1200 młodych ludzi, nie prowadzi wymiany z innymi zagranicznymi placówkami oświatowymi.

Grupa z Niemiec dotarła w niedzielę 18 maja po południu, zamieszkała w domach uczniów ZSP, była więc okazja do poznania kultury, zwyczajów, klimatu polskiej rodziny. Młodzież najpierw zwiedzała Tarnów, w kolejnym dniu wybrała się do Krakowa (m. in. wizyta w Fabryce Schindlera), w trzecim dniu pobytu nie zabrakło wrażeń w Kopalni Soli w Bochni.
Dzisiaj, w przeddzień wyjazdu, na kolacji pożegnalnej spotkali się wszyscy uczestnicy wymiany, rodzice. Pani dyrektor Olszańska podsumowała wymianę i oficjalnie pożegnała gości. Podczas kolacji degustowano narodowe potrawy przygotowywane wspólnie do południa w pracowni gastronomicznej. Młodzież upitrasiła po trzy charakterystyczne niemieckie i polskie potrawy, na czele z sałatką ziemniaczaną (Kartoffelsalat) i bigosem.

Zanim grupa z Niemiec opuści nasz kraj, czeka ją jutro z rana wizyta... w salonie fryzjerskim Magdaleny Świderskiej. Odświeżeni, pełni wrażeń, udadzą się w drogę powrotną do Bad Segeberg. Svenja, Robin, Kimberly, Monique, Linda, Jan, Luisa, Vivian, Erick, Lara i Lena zabiorą ze sobą miłe wspomnienia, adresy mailowe do korespondencji, oraz rzetelną opinię o polskiej gościnności.

Wymiana możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie w Głosicielu.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.