baner 5
 

altWałek Józef ps. „Józwa” – ksiądz, który w trakcie akcji „Mosty” przyczynił się do uratowania elektrowni i zapory w Rożnowie.

Warysz Zbigniew – żołnierz AK, który w roku 1944 w zakliczyńskim klasztorze prowadził szkolenia dla organizujących się na terenie gminy Zakliczyn batalionów Chłopskich.

Wawrykiewicz  Zofia – mieszkanka Zakliczyna nad Dunajcem, w latach 1942 – 1945 uczestniczyła w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym.

Wesołowski Jan ps. „Ananicz” – nauczyciel, został wciągnięty do konspiracji  i zaprzysiężony przez Edwarda Puzona. Udostępniał swój dom w Zakliczynie nad Dunajcem na potrzeby ruchu oporu. W latach 1939 – 1945 uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym.


Weychert Zbigniew ps. „Lis” – podporucznik, zastępca dowódcy 3 kompanii „Regina” I batalionu „Barbara” 16 pp AK. Brał udział w bitwie pod Jamną.

Wielek z Olszowej, należał do konspiracji małoletnich.

Winiarski Józef ps. „Szary” – żołnierz AK, brał udział w akcji „Mosty”, przyczyniając się do uratowania elektrowni i zapory w Rożnowie.

Witek Michał – mieszkaniec Zakliczyna nad Dunajcem. Zaprzysiężony został do konspiracji przez Kazimierza Styrnę i Jana Wesołowskiego. Udostępniał swój dom na potrzeby ruchu oporu.

Witowska Emilia – siostra Heleny, żony generała Bernarda Stanisława Monda, wraz z córkami Jadwigą i Zofią oraz samą Heleną, zamieszkały w willi  „Zofiówka” przy ul. Jagiellońskiej w Zakliczynie nad Dunajcem będącej własnością Leona Szymanowicza. Po powrocie z Rumunii do Krakowa, obydwie kobiety pochodzenia żydowskiego, trafiły w październiku 1942 r. do Zakliczyna. Zakliczyn wybrały ze względu na korzystniejsze i bezpieczniejsze położenie, niż ich rodzinny Wojnicz. Nie bez znaczenia w tym względzie była też ich wcześniejsza, jeszcze z Kołomyi, znajomość z Aleksandrą Ottmann – zakliczyńską aptekarką. Obok w willi „Koci Zamek” zamieszkali w wynajętym mieszkaniu synowie Mondów, starszy Jerzy i młodszy Adam. Późną jesienią podczas likwidacji getta  w Zakliczynie,  w nocy z 30. XI. na 1. XII. 1943 r. wszystkie kobiety z „Zofiówki” aresztowano. Zostały przywiezione autem do Brzeska, a potem koleją do Tarnowa. Stamtąd konwój ruszył w stronę getta. Przy  ul. Widok Niemcy dokonali egzekucji rozstrzeliwując wszystkie aresztantki. Synowie generałostwa Mondów zdołali wcześniej wyjechać. Po wojnie Gerard Górnicki studiował na UJ prawo z Jerzym. Patrz też hasło: Mond Bernard Stanisław.

Wojdak Józef ps. „Swoboda” – plutonowy, zastępca dowódcy 5 kompanii „Janina” I batalionu „Barbara” 16 pp AK. Brał udział w bitwie pod Jamną.

Wojskowa Służba Kobiet – WSK  powstała w 1942 r. Na czele tej organizacji stanęła Wanda Saładykowska – Chrapustowa ps. „ZOO”. Uczestniczki grupy przybierały pseudonimy rozpoczynające się literą Z. Stan oddziału liczył 38 osób i był podzielony na pięć drużyn. Szkoleniem wojskowym członkiń WSK zajmował się sierżant Jan Nadolnik.

Wola Stróska. W lesie na wzgórzu „Mogiła” rozlokował się oddział partyzancki, doszło tam do ostrych walk z Niemcami”. Patrz hasło: „Mogiła”.

Wolak N., – żołnierz trzeciej kompanii batalionu bojowego, której miejscem zgrupowania było wzgórze „Mogiła” został tam zastrzelony podczas bitwy żandarmerią niemiecką w dniu 5. X. 1944 r.

Wolny Jan ps. „Sęk” – mistrz pracujący na Zaporze w Rożnowie, przyczynił się w trakcie akcji „Mosty” do uratowania elektrowni i zapory w Rożnowie.

Wołek Bolesław – żołnierz trzeciej kompanii batalionu bojowego, której miejscem zgrupowania było wzgórze „Mogiła” w lasach Stróskich. Zginął zastrzelony podczas bitwy żandarmerią niemiecką w dniu 5. X. 1944 r.

Wójcik Władysław – major, żołnierz AK. Między innymi brał udział w akcji „Mosty” przyczyniając się do uratowania elektrowni i zapory w Rożnowie.

Wróbel Eugeniusz – małoletni mieszkaniec Zawady Lanckorońskiej, rozstrzelany w dniu 2. VIII. 1944 r. podczas niemieckiego odwetu za partyzancką akcję pod kryptonimem „Turek”.

Wróbel Jakub – mieszkaniec Zawady Lanckorońskiej, rozstrzelany w dniu 2. VIII. 1944 r. podczas niemieckiego odwetu za partyzancką akcję pod kryptonimem „Turek”.

Wróbel Jan – mieszkaniec Lusławic. Udostępniał swój dom na potrzeby ruchu oporu.
Wypasek Edward – właściciel sklepu, który udostępniał na potrzeby ruchu oporu.

Wypasek Stanisław – mieszkaniec Faściszowej. Do konspiracji wciągnął go inżynier Streer – agronom powiatowy z Brzeska.

Wysocka Aniela – nauczycielka w Szkole Powszechnej w Zakliczynie nad Dunajcem. Tajne nauczanie na poziomie podstawowym rozpoczęła już w jesieni 1939 r. i kontynuowała do 1945 r.

Wzorek Franciszek udostępniał swój dom na potrzeby ruchu oporu.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.