Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_35_DV3.jpgWicemarszałek Roman Ciepiela spotkał się w mijającym tygodniu z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (na zaproszenie burmistrza Jerzego Soski), by zachęcić uczniów do wyzwolenia kreatywności w celu wsparcia swoimi uwagami, wskazówkami i pomysłami bardzo interesującego dla turystycznej gminy zamierzenia Urzędu Marszałkowskiego, dotyczącego budowy ścieżek rowerowych wałami Dunajca. W drodze do naszego miasta wicemarszałek Ciepiela zapoznał się z początkowym stanem modernizowanego skrzyżowania w Roztoce, dojeżdżając do wznoszonego ronda nową obwodnicą Wojnicza, która za kilka dni zostanie oddana do użytku. Sieć szlaków rowerowych przecięłaby wzdłuż i wszerz Małopolskę, łącząc ją z trasami europejskimi, umożliwiając rodzinne (czytaj: bezpieczne) poruszanie się rowerami. Województwo wyda na ten cel w ciągu pięciu lat aż 200 mln zł. Jedna ścieżka o nazwie VeloDunajec (będąca jedną z nitek europejskiej sieci ścieżek rowerowych EuroVelo) planowana jest na odcinku Tarnów – Wierzchosławice – Wojnicz – Zakliczyn – dalej wzdłuż jezior: Czchowskiego i Rożnowskiego aż po granicę słowacką.

b_250_100_16777215_00_images_2014_35_VD1.jpgZadaniem gminy jest poprowadzenie odgałęzienia w kierunku Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Turyści jadący jednośladami z Lusławic wyznaczoną trasą, "zaliczaliby" po drodze najciekawsze miejsca w mieście, kierując się w stronę Wesołowa, gdzie - i tu kolejna niespodzianka - powstałaby kładka pieszo-rowerowa, łącząca tę miejscowość z Melsztynem. Po drugiej stronie Dunajca byłaby okazja przejażdżki wokół melsztyńskiego wzgórza, pętlą poprzez Charzewice, i powrót na szlak wałami Dunajca. Program zakłada, że szlaki rowerowe powinny być płaskie, do 6 procent nachylenia, w terenie górzystym – do 8 procent. Pojawią się Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR). Mogą to być istniejące obiekty, ale też takie, które będą powstawać wraz ze wzrostem zainteresowania turystyką rowerową i natężenia ruchu rowerowego. Temat ruszył po podpisaniu przez prezydenta Komorowskiego rozporządzenia o możliwości poruszania się wałami nadwiślańskimi, stąd bardzo konkretne i całkiem realne plany, wsparte sporymi środkami. Dla naszej gminy byłby to niebagatelny atut. Trasa rowerowa, biegnąca urokliwymi terenami wzdłuż Dunajca, z pewnością przyciągnie wielu turystów, a na tym samorządowi i mieszkańcom gminy chyba zależy. O zamierzeniach Województwa w tej dziedzinie będziemy na bieżąco informować.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.