Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_10_sldlogo.pngSpośród partii politycznych wystawiających listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego, jako pierwszy zdecydował się na publikację list kandydatów Sojusz Lewicy Demokratycznej.  W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym województwa Małopolskie i Świętokrzyskie o mandat w majowych eurowyborach powalczy dziesięciu kandydatów. W listopadzie ubiegłego roku pisałem na Zakliczyninfo, że SLD wystawi Joannę Szenyszyn i Pani Profesor a także wiceprzewodnicząca SLD oraz  eurodeputowana obecnej kadencji w samej rzeczy otwiera listę Sojuszu w Małopolsce i Swiętokrzyskiem. Nie jest zaskoczeniem, że dwójką na liście jest szef partyjnych struktur w województwie świętokrzyskim - Andrzej Szejna. Szejna ma za sobą posłowanie w Parlamencie Europejskim w kadencji 2004 – 2009. Podobnie jak inni, również SLD zaprosiło na listę celebrytów i gwiazdy: z trójką wystartuje Maciej Żurawski; były kapitan reprezentacji Polski, piłkarz Wisły Kraków i Celtiku Glasgow. Z czwórką na liście jest Jerzy Jaskiernia, profesor nauk prawnych związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, były minister sprawiedliwości, poseł na Sejm kilku kadencji. Piątka to Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa wybrany  z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego. Szóstka to Irena Romanowska z Buska Zdroju – kandydowała zresztą w poprzednich wyborach samorządowych na burmistrza miasta zdrojowego. Z numerem siódmym jest wreszcie reprezentant Subregionu Tarnowskiego, wspomniany w listopadowym artykule „Czteropak wyborczy; w maju na eurowybory” -  Franciszek Bernat, od ponad 40 lat związany z tarnowskimi Azotami, były dyrektor i wiceprezes Azotów.

Jan Orkisz to ósemka na liście reprezentujący Zachodnią Małopolskę, a konkretnie Olkusz, gdzie w latach 90 – tych pełnił funkcję zastępcy burmistrza, był posłem na Sejm IV kadencji, a obecnie realizuje się jako radny  w Radzie Powiatu Olkuskiego.  Barbara Bartel  - psycholog, psychoterapeutka, seksuolożka i trochę celebrytka udzielająca się w programach telewizyjnych i radiowych oraz w wydawnictwach kobiecych jako ekspert,  jest na dziewiątym miejscu na małopolsko- świętokrzyskiej liście. Listę zamyka Dominika Biesiada, absolwentka politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie,  przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów w Krakowie i od ponad roku Sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD w Małopolsce.

SLD jakoś specjalnie swoich wyborców nie zaskoczył. Listę otwierają osoby, które poznały smak i rozkosz bywania w Brukseli i Strasburgu, na zazwyczaj nudnych, ale opłacalnych (finansowo) sesjach Europarlamentu. Spośród list Sojuszu w innych regionach zwracają uwagę  nazwiska jedynek mających ugruntowaną pozycję polityczną na lewicy;  Longin Pastusiak, Janusz Zemke, Tadeusz Iwiński, Wojciech Olejniczak, Bogusław Liberacki. W macierzy szefa SLD w Łodzi jedynką jest była żona znanego polskiego aktora, pochodząca z Kijowa pani Prezes Przyjaciół Ukrainy Weronika Marczuk, a w Mazowieckiem Anna Kalata, której niewielu pamięta epizod ministerialny, za to wszyscy są zachwyceni tym, jak ona teraz wygląda. SLD zdecydowanie najmniej barwną listę ma na Podkarpaciu.

W Polsce ogółem wybierzemy 51 europosłów w maju 2014 roku spośród 18 komitetów wyborczych, które złożyły zawiadomienia o zamiarze wystawienia kandydatów. Istotną informacją jest to, że w naszym kraju obowiązuje 5% próg wyborczy. We wszystkich dotychczasowych sondażach SLD lokowało się powyżej progu wyborczej z poparciem wahającym się między 7 a nawet 11 %.  

Komitetom Wyborczym przypominam, że można rezerwować sobie miejsce na reklamę wyborczą na portalu Zakliczyninfo.    

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.