Logo 2
 
b_250_100_16777215_00_images_stories_kopiowane_news10_wesele.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_kopiowane_news10_wesele_1.jpgJednym z największych sukcesów w historii działalności Zespołu Folklorystycznego "Gwoździec", a z pewnością największym tegorocznym osiągnięciem zakończył się II Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych "Pogórzańskie Gody", który odbył się 24 i 25 kwietnia w Łużnej. ZF "Gwoździec" wystawił w Konkursie spektakl "Wesele - cz. II" w reżyserii Janusza Cierlika, który znakomicie wykonany przez gwoździecki zespół zdobył uznanie wśród widowni i komisji konkursowej i w efekcie zdobył I miejsce na Pogórzańskich Godach  wespół z Zespołem Góralskim im. Bartusia Obrochty z Zakopanego, pozostawiając w pokonanym polu 10 renomowanych zespołów z Małopolski. Mało tego ! Komisja konkursowa zauroczona grą i strojami ZF "Gwoździec" zaproponowała naszej znakomitej grupie artystycznej udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle. - Cieszy nas osiągnięty sukces i gratulacje, które płynęły na podsumowaniu Konkursu ze strony jurorów - mówi Agata Nadolnik, kierownik ZF "Gwoździec" - tym bardziej, że do Pogórzańskich Godów trafiliśmy z selekcji, wysyłając do organizatorów płytę z nagranym wcześniej "Weselem". Jak podkreślali członkowie komisji konkursowej, nasz zespół zagrał jeszcze lepiej niż wynikało to z przesłanego materiału filmowego. Należy dodać z naszej strony, że pani Agata i członkowie oraz sympatycy ZF "Gwoździec" włożyli sporo wysiłku w przygotowanie  strojów do "Wesela". Cieszymy się z sukcesu naszych artystów i dołączamy do gratulacji.
Poniżej zamieszczamy protokół Komisji Artystycznej z rozstrzygnięciem Konkursu.
 

PROTOKÓŁ


z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej II Małopolski Konkurs Obrzędów,Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY,który odbył się w dniach 24 - 25 kwietnia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.
Komisja Konkursowa w składzie:
Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog) – Kraków
Małgorzata Kiereś (etnograf) – Wisła
Bogumiła Kowalska (choreograf) - Bobowa
Henryk Kuś (choreograf) – Łużna
Benedykt Kafel (etnograf) – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 16 widowisk zaprezentowanych przez 13 zespołów regionalnych (w tym jeden dziecięcy) oraz 3 grupy obrzędowe z 8 powiatów województwa małopolskiego: po 1 z pow. bocheńskiego, brzeskiego, suskiego, po 2 z pow. nowosądeckiego, nowotarskiego i tatrzańskiego, 3 z pow. tarnowskiego i 4 z pow. limanowskiego – postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:
W KATEGORII ZESPOŁÓW DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWYCH wystąpiła 1 grupa.Głównego trofeum w postaci ZŁOTEJ RÓŻDŻKI nie przyznano.Wyróżnienie i nagrodę pieniężną wysokości 500 zł otrzymuje:
• Dziecięcy Zespół Regionalny DUNAJEC z Niedzicy, pow. nowotarski za poprawne wykonanie tańców spiskich dostosowanych do wieku dziecięcego.

W KATEGORII ZESPOŁÓW I GRUP DOROSŁYCH wystąpiło 15 grup:

Głównego trofeum w postaci ZŁOTEJ RÓŻDŻKI nie przyznano.

b_250_100_16777215_00_images_stories_kopiowane_news10_wesele_3.jpgDwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne wysokości po 2 500 zł otrzymują:
Zespół Regionalny GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, pow. tarnowski za program pt. WESELE cz. II
• Zespół Góralski im. Bartusia Obrochty z Zakopanego, pow. tatrzański za program pt. WESEL GÓRALSKIE
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne wysokości po 1 800 zł otrzymują:
• Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej Zdroju, pow. nowosądecki za program pt. RZNIONTKI NA SKORUPAF
• Zespół Regionalny KASINIANIE – ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej, pow. limanowski za program pt. PRZENOSINY
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne wysokości po 1 200 zł otrzymują:
• Zespół Regionalny KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska, pow. brzeski za program pt. WESELE ZABOROWSKIE
• Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, pow. nowosądecki za program pt. WYZWOLINY NA KOSIARZA
• Zespół Regionalny CEPELIA – PODHALE grupa spiska z Jurgowa, pow. tatrzański za program pt. WKUPUWANIE DO PAROBKOK
Dziewięć równorzędnych wyróżnień i nagrody pieniężne wysokości po 500 zł otrzymują:
• Grupa Obrzędowa Koła Gospodyń Wiejskich z Makowicy, pow. limanowski za zgodne z tradycją elementy scenariusza OGRABKA
• Grupa Obrzędowa Koła Gospodyń Wiejskich z Dursztyna, pow. nowotarski za wierny przekaz obróbki lnu i śpiew
• Grupa Obrzędowa Koła Gospodyń Wiejskich z Olchawy, pow. bocheński za oddanie atmosfery wspólnej sąsiedzkiej pracy
• Zespół Regionalny NIECIECZANIE z Niecieczy, pow. tarnowski za dobre wykonanie śpiewu w czasie obrzędu weselnego
• Zespół Regionalny BABIOGÓRZANIE – POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, pow. suski za zgodny z tradycją obrazek wniesienia i przekazania wieńca wyżynkowego
• Zespół Regionalny PISARZOWIANIE z Pisarzowej, pow. limanowski za tańce zgodne z tradycją oraz ich charakterystyczną manierę wykonawczą
• Zespół Regionalny SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, pow. limanowski za utrzymanie w tradycji formy zamawiania przyśpiewką rodzimych tańców i dobrą muzykę
• Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa, pow. tarnowski za tradycyjną prezentację przepiórki (kozy) i pokaz wegetacyjnego zabiegu magicznego
Wszystkie zespoły otrzymują: ozdobne dyplomy, „drzewka życia” i albumy. Fundatorem nagród i upominków jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.Komisja stwierdza, że poziom występujących grup i zespołów folklorystycznych był zróżnicowany. Komisję cieszy fakt dużej ilości uczestników II Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Pragniemy podkreślić dbałość o strój ludowy i jego sposób noszenia. Komisja zauważa, że w prezentowanych obrzędach i zwyczajach zabrakło poczucia sakralności przy odtwarzaniu zachowań i gestów obrzędowych. Przedstawione w obrzędzie rekwizyty nie zawsze miały w nim swoją tradycyjną rolę i miejsce. Zachęcamy więc do poszukiwania zapomnianych obrzędów i zwyczajów cyklu rocznego tj. od wigilii do wigilii oraz obrzędowości rodzinnej od narodzin do śmierci. Jesteśmy przekonani, że pozwoli to na ożywienie tej zapominanej dziedziny kultury. Pragniemy podkreślić bardzo dobre i typowe wykonania muzyczne – zwłaszcza repertuaru pieśniowego, równocześnie sugerując instruktorom poszukiwania repertuaru ściśle związanego z obrzędem. Na szczególną pochwałę zasługują starsi tancerze prezentujący własną interpretację tradycyjnego tańca i młodzi tancerze, którzy ich godnie naśladują. Komisja wyraża słowa uznania organizatorom: Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu z Dyrektorem Antonim Malczakiem na czele oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łużnej kierowanemu przez Dyrektora Henryka Waląga za sprawne przeprowadzenie imprezy w miłej i serdecznej atmosferze.

Patronami medialnymi byli:
Dziennik Polski
TVP Radio Kraków
RDN Małopolska
Regionalna Telewizja Gorlice
Portale Internetowe: www.gorlice24.pl
www.luzna.iap.pl
www.mcksokol.pl
 
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.